Czy Bartosz Zmarzlik powtórzy wyczyn z 2017 roku? – zapowiedź 2021 Swedish FIM SGP

Fot. Marcin Karczewski

Na torze w szwedzkiej Malilli odbędzie się 7. runda zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Świata. Liderem klasyfikacji generalnej jest Bartosz Zmarzlik. Polak ma tylko jeden punkt przewagi nad Artemem Lagutą.

Malilla po raz 15. w historii będzie organizatorem jednej z rund FIM SGP. Miejscowość ta znana jest ze sportu żużlowego.

Polscy kibice mają nadzieję, że na szwedzkiej ziemi zabrzmi Mazurek Dąbrowskiego. Najlepszy żużlowiec globu, Bartosz Zmarzlik, w 2017 roku triumfował na torze w Malilli. Oprócz dwukrotnego mistrza Świata, Macieja Janowskiego i Krzysztofa Kasprzaka zobaczymy również Dominika Kuberę, który zastąpi kontuzjowanego Martina Vaculika. 22-latek w dwudniowym turnieju, który odbył się w Lublinie, wystartował z dziką kartą i dwukrotnie zajął miejsce na podium – najpierw był drugi, a dzień później zajął trzecie miejsce. Świetna jazda młodego Polaka została zauważone i fani czarnego sportu z kraju nad Wisłą będą mogli podziwiać jego zmagania w Szwecji. Zawodnik MOTORU jest trzecim rezerwowym cyklu. Alexandr Loktaev nie mógł przybyć, a Jaimon Lidsey jest kontuzjowany.

Artem Laguta z turnieju na turniej jedzie coraz lepiej i jest bardzo zdeterminowany, aby w tym roku zdobyć tytuł IMŚ. Skandynawia może okazać się szczęśliwa dla Fredrika Lindgren, który w 2019 stanął na najwyższym stopniu podium. Zawodnik ELTROX WŁÓKNIARZA Częstochowy w klasyfikacji generalnej znajduje się na 3. miejscu ze zdobyczą 80 punktów. Tuż za Szwedem, na 4. miejscu, plasuje się Emil Sayfutdinov. Wyścigi z udziałem najlepszej czwórki będą bardzo emocjonujące, gdyż każdy z żużlowców, będzie walczyć o jak najlepszy wynik.

Sobotnie zawody mogą być udane dla Macieja Janowskiego. Wrocławianin od 2016 roku reprezentuje barwy miejscowej Dackarny i dobrze czuje się na szwedzkim owalu.

Dziką kartę otrzymał Pontus Aspgren. Rezerwowymi turnieju będą Kim Nilsson i Joel Andersson.

Szesnastu najskuteczniejszych zawodników walczących o tytuł Indywidualnego Mistrza Świata w jednym miejscu to oznacza tylko jedno – emocji nie zabraknie.

Lista startowa 2021 Swedish FIM Speedway Grand Prix:

1. Oliver Berntzon (Szwecja)
2. Dominik Kubera (Polska)
3. Pontus Aspgren (Szwecja)
4. Leon Madsen (Dania)
5. Tai Woffinden (Wielka Brytania)
6. Krzysztof Kasprzak (Polska)
7. Artem Laguta (Rosja)
8. Maciej Janowski (Polska)
9. Matej Zagar (Słowenia)
10. Fredrik Lindgren (Szwecja)
11. Jason Doyle (Australia)
12. Max Fricke (Australia)
13. Bartosz Zmarzlik (Polska)
14. Emil Sayfutdinov (Rosja)
15. Robert Lambert (Wielka Brytania)
16. Anders Thomsen (Dania)
17. Kim Nilsson (Szwecja) – rezerwowy
18. Joel Andersson (Szwecja) – rezerwowy

Początek zawodów o godz. 19:00. Transmisja LIVE w CANAL+ Premium.

Studio: Marcin Majewski, Mirosław Jabłoński
Komentarz: Tomasz Dryła, Wojciech Dankiewicz
Reporter: Łukasz Benz

Aleksandra Gucia