Cook wygrywa w Abensbergu

Na torze w niemieckim Abensbergu rozegrano czwarty turniej kwalifikacyjny do cyklu FIM Speedway Grand Prix 2019. Zawody zakończyły się zwycięstwem Craiga Cooka z Wielkiej Brytanii, który zgromadził 14 punktów. Z awansu do GP Challenge cieszyli się także, Duńczyk Hans Andersen (13 punktów) i reprezentant Australii Max Fricke (12 punktów).

Turniej w Abensbergu od początku przebiegał pod dyktando Piotra Pawlickiego i Maxa Fricke. Oboje byli nieosiągalni dla rywali i po trzech seriach startów zgromadzili po dziewięć punktów. Kroku starał im się dotrzymać Hans Andersen, ale w 10. biegu przyjechał na metę na trzeciej pozycji i w klasyfikacji generalnej spadł na czwarte miejsce ustępując jeszcze miejsca Cookowi, który porażkę zanotował w pojedynku z Andersenem. Czwarta seria startów rozpoczęła się od niespodziewanej porażki Pawlickiego z Peterem Ljungiem, który popisał się atomowym startem. Z kolei Fricke zdobył tylko jeden punkt przegrywając z Andersenem i przedstawicielem gospodarzy Martinem Smolińskim.

W 18. biegu awans do GP Challenge przypieczętował Andersen. W 19. biegu na to samo liczyliśmy ze strony Piotra Pawlickiego, ale niestety reprezentant Polski w najważniejszym swoim biegu dotknął taśmy tym samym pozbawiając się szans na awans. Cook i Fricke skorzystali z tego prezentu i oboje awansowali do finałowej rozgrywki. Drugi z Polaków Krzysztof Buczkowski prezentował bardzo równą formę, ale z jednym biegowym zwycięstwem trudno było marzyć o awansie.

WYNIKI el. GP 2019 Abensberg – czołowa ósemka:
1. Craig Cook – Wielka Brytania – 14
2. Hans Andersen – Dania – 13
3. Max Fricke – Australia – 12
———————————
4. Piotr Pawlicki – Polska – 11
5. Krzysztof Buczkowski – Polska – 11
6. Martin Smoliński – Niemcy- 10
7. Peter Ljung – Szwecja – 8
8. Max Dilger – Niemcy – 7

Do finału Grand Prix Challenge awans uzyskali:

Matej Zagar, Antonio Lindbaeck, Janusz Kołodziej
Krzysztof Kasprzak, Jack Holder, Niels Kristian Iversen
Kenneth Bjerre, David Bellego, Kevin Woelbert
Craig Cook, Hans Andersen, Max Fricke
miejsca 13-15 „dzikie karty” od FIM
miejsce 16 „dzika karta” od organizatora GP Challenge

Marcin Glapiak
Fot. Marcin Karczewski