Ciekawostki żużlowe PGEE (7): Państwa – miasta – Polska

Żużlowcy pochodzą z różnych stron świata, ale wielu z nich postanowiło zamieszkać w Polsce na stałe. W tym odcinku przedstawimy miasta w naszym kraju, w których stacjonują na co dzień zawodnicy PGE Ekstraligi zarówno polscy, jak i zagraniczni. Wycieczkę po żużlowych miastach przygotowały Paulina Wiśniewska i Wiktoria Sztuka.

Pierwszym przystankiem na naszej mapie jest Leszno. Mieści się ono w województwie wielkopolskim, w zachodniej części Polski. Położone jest między Poznaniem i Wrocławiem. Miasto aktualnego Drużynowego Mistrza Polski ma bogatą historię i żużel ma w nim zasłużone miejsce. Stadion im. Alfreda Smoczyka zawsze przyciąga wielu kibiców z całej Polski. To właśnie stąd pochodzi m.in. Piotr Pawlicki, zawodnik leszczyńskiej FOGO Unii, który aktywnie spędza czas w urokliwych zakątkach Leszna.

 

Drugim przystankiem naszej wycieczki jest miasto, w którym urodził się Mikołaj Kopernik oraz zawodnik ELTROX Włókniarza CzęstochowaPaweł Przedpełski. Toruń to drugie co do wielkości miasto w województwie kujawsko-pomorskim. Słynie z pysznych pierników oraz pięknego stadionu żużlowego im. Mariana Rosego. Turystyka w tym mieście jest na wysokim poziomie, przyciągając każdego roku setki turystów.

View this post on Instagram

🚲🚴🏼‍♂️💨

A post shared by Paweł Przedpełski #323🇵🇱 (@przedpelski323) on

Z kolei z Torunia niedaleko do Bydgoszczy. Miasto zajmuje 8. miejsce pod względem liczby ludności. Na terenie miasta zlokalizowany jest Międzynarodowy Port Lotniczy im. Ignacego Jana Paderewskiego. Atrakcyjność turystyczną Bydgoszczy oprócz licznych zabytków, podkreśla również m.in. oryginalne nabrzeże od strony rzek i kanałów. W tym jakże pięknym miejscu mieszka, ze swoją rodziną, Artem Laguta, zawodnik startujący w barwach MRGARDEN GKM Grudziądz.

View this post on Instagram

😻

A post shared by Artem Laguta (@laguta222) on

 

Z Bydgoszczy jedziemy prosto do… Wrocławia! Jest to czwarte pod względem ludności miasto w Polsce, o niesamowitej historii. Jest jednym z najstarszych miast pod względem lokacji na prawach miejskich. Z tego wyjątkowego miasta pochodzi Maciej Janowski, zawodnik miejscowej BETARD Sparty. Zakochany w swoim mieście, podziwia jego uroki i raczy nimi swoich obserwatorów na Instagramie.

View this post on Instagram

#wroclove 😍🎄

A post shared by Maciej Janowski ❌ Magic71🎩🎩 (@1magic1) on

 

Teraz przeniesiemy się na Pomorze, którego chlubą jest piękne, polskie morze. Rejony te przyciągają w sezonie letnim ogromną liczbę turystów. Jednym z wielbicieli pomorskich okolic jest również Leon Madsen. Duńczyk zamieszkał tutaj wraz ze swoją partnerką w jej okolicach Wejherowa.

 

Po nadmorskich klimatach czas odwiedzić południowe rejony naszego kraju. Rybnik zajmuje 16. miejsce na liście największych miast w Polsce, a początki tego miasta nie są dokładnie znane. Miasto to posiada swój urok, który urzekł jednego z zawodników Motoru Lublin – Mikkela Michelsena. Duńczyk ewidentnie świetnie czuje się w rybnickich rejonach.

 

Powędrujemy teraz w stronę południowo-wschodniej Polski, gdzie leży Rzeszów, który prawa miejskie otrzymał królewskim nadaniem od Kazimierza Wielkiego. Historia tego miasta jest naprawdę pasjonująca, jednak współczesne życie w tym rejonie również zachwyca. Jednym z mieszkańców Rzeszowa jest Wiktor Lampart, który czerpie dużo radości z rzeszowskich okolic.

Ostatnim przystankiem jest miasto, które często odwiedza Patryk Dudek. Zielona Góra jest największym miastem województwa lubuskiego, co wiąże się z tym, że jest siedzibą wielu ważnych organów. Kulturowo również wiele oferuje. Ciekawą atrakcją jest m.in. Winobranie, które odbywa się na początku września i jest dużą imprezą plenerową. Nic zaskakującego, że Dudek uwielbia spędzać czas w tych rejonach.

 

 

Paulina Wiśniewska
Wiktoria Sztuka