Ciekawostki żużlowe PGEE (6): Żużlowe rodziny (3)

Fot. Dariusz Ryl
Fot. Dariusz Ryl

Żużlowcy często podejmują się uprawiania tego sportu ze względu na to, że w ich najbliższej rodzinie ktoś jest już zawodnikiem. Przybliżmy sylwetki kolejnych rodziny żużlowe, które występowały na polskich torach na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat.

Częstochowski junior – Jakub Miśkowiak miał od kogo uczyć się żużla, bowiem wujkiem młodego zawodnika jest Robert Miśkowiak. Od najmłodszych lat spędzał czas w warsztacie i podpatrywał wujka. Pierwszy raz na mecz żużlowy wybrał się z mamą do Wrocławia, gdy miał trzy lata.

View this post on Instagram

👊👊👊 #misiekracing#

A post shared by Jakub Miskowiak (@misiek515) on

Kto jest największym klanem żużlowym  w Polsce? To określenie śmiało można przypisać rodzinie FajferówAdam Fajfer,  Tomasz Fajfer, Przemysław Fajfer, Oliwier Fajfer, Oskar Fajfer, Maciej Fajfer, Kevin Fajfer, Błażej Fajfer, Patryk Fajfer to rodzina, która mocno się wspiera w swoich działaniach. W teamie Oskara mechanikiem jest jego brat – Maciej.  Braterska pomoc Oskara Fajfera w przygotowaniach do wyścigów pomogła również Patrykowi Fajferowi. Czy w takich rodzinach są inne tematy do rozmów? Jak najbardziej! Gdy tylko znajdzie się wolny dzień, nie rozmawiają o żużlu, by się zresetować.

View this post on Instagram

#Bo#w#rodzinie#siła🔥✌️💪

A post shared by KF5 (@kevinfajfer) on

Choć Zenon Kasprzak, niegdyś „As” w talii Unii Leszno, w 2000 roku zakończył czynną karierę to w jego rodzinie tradycja sportowa dopiero zaczęła rozkwitać. Żużlowcami zostali jego dwaj synowie – młodszy Robert oraz starszy Krzysztof, którzy od najmłodszych lat pomagali ojcu w warsztacie w Lesznie. Krzysztof do tej pory przebił sukcesami swojego tatę i młodszego brata. Wielokrotny reprezentant Polski drużynowo i w Grand Prix, wicemistrz Świata i mistrz Polski z 2014 roku czy Złoty Kask z 2019 – to tylko niektóre z wielu osiągnięć zawodnika. Do dziś Robert i Zenon wspierają Krzysztofa będąc w jego teamie. Prywatnie poza żużlem przez kilka lat bracia grywali razem na keyboardzie i organach.

#RodzinnySpeedway – Krzysztof Kasprzak, brat Robert, a także ojciec Zenon. Galeria dostępna na naszej stronie internetowej i w aplikacji PGE Ekstraligi 🆕📸#PGEE | #PGEEkstraliga

Opublikowany przez Speedway Ekstraliga Czwartek, 21 maja 2020

Kolejne żużlowe rodzeństwo swoją całą swoją karierę poświęciło jednemu klubowi – mowa tu o ówczesnym Apatorze Toruń i o braciach Jaguś. Wiesław – starszy z braci – do żużla trafił dzięki ojcu, wielkiemu kibicowi tego sportu. Przez lata stał się legendą toruńskiej drużyny startując w niej 19 sezonów do roku 2010. Reprezentant barw Polski, zdobywca Złotego Kasku z 2004 oraz dziesięć medali DMP (w tym dwóch złotych) nazywany był „Małym Wojownikiem” ze względu na swój, niewielki nawet jak na żużlowca, wzrost. Jego brat z kolei karierę zakończył na pozycji juniorskiej zdobywając m.in. złoty medal MDMP (2005). Bracia prowadzą wspólnie gospodarstwo rolne.

Dzień dobry w środę! W #RodzinnySpeedway bracia z Klub Sportowy Toruń – Wiesław oraz Marcin Jaguś 🆕📸Galeria:…

Opublikowany przez Speedway Ekstraliga Wtorek, 5 maja 2020

Bracia o innych nazwiskach? Tak jest w przypadku Petera Karlssona i Mikaela Maxa. Mikael zmienił nazwisko na panieńskie swojej matki z powodów osobistych. Panowie mają również trzeciego brata Magnusa również żużlowca. Największe osiągnięcia Petera to m.in. dwukrotny tytuł mistrza Szwecji (indywidualnie), natomiast Mikael zdobył tytuł IMŚJ w 1994 r. Oboje mają za sobą również starty w Grand Prix. Obecnie nie startują w lidze polskiej.

Lider Mistrza Polski pochodzący z rosyjskiego Saławatu od dziecka mieszkał właściwie w sąsiedztwie stadionu. Emil Sayfutdinov, bo to o nim mowa, jego brat Denis oraz ich ojciec Damir – wszyscy zaczynali od tamtejszego toru. Denis był związany z żużlem w Daugavpils oraz z klubem w Łodzi. Z kolei sukcesy leszczyńskiego „Byka” trudno zliczyć – m.in. wielokrotnie występował w Grand Prix, gdzie dwukrotnie stanął na trzecim stopniu podium, zdobywca złotego medalu DMP z Unią Leszno czy indywidualnie w Mistrzostwach Europy (2014,2015) czy jako junior (2007, 2008).

View this post on Instagram

2002

A post shared by Emil Sayfutdinov #8️⃣9️⃣ (@emilracing89) on

 

Daria Jagodzka
Julia Pożarlik