Ciekawostki żużlowe PGEE (4): Żużlowe rodziny (2)

Fot. Klaudia Żurawska vel Dziurawiec
Fot. Klaudia Żurawska vel Dziurawiec

Żużel to sport rodzinny. Te słowa można usłyszeć od wielu miłośników żużla. Często żużlowcem zostaje się przez relacje rodzinne, które kształtują zainteresowania w dzieciństwie bądź młodości. Kto ściga się z ojcem w rozgrywkach ligowych, a także co lubią robić żużlowe rodziny w czasie wolnym?

Tych żużlowych braci, z pewnością pamiętają fani żużla. Dariusz i Damian Balińscy, którzy urodzili się w Lesznie to  bracia, którzy nie od zawsze dzielili wspólną pasję do żużla. Młodszy z braci, Damian, zaczynał swoją sportową karierę od gimnastyki sportowej, później zainteresował się akrobatyką sportową, gdzie jego trenerem był Andrzej Cieślik. Ciekawostką jest także odznaczenie Damiana Balińskiego złotym Krzyżem Zasługi za osiągnięcia w polskim sporcie żużlowym 27 lipca 2007 roku przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. W 2007 Damian Baliński zdobył mistrzostwo świata w Drużynowym Pucharze Świata oraz wygrał Drużynowe Mistrzostwa Polski z Unią Leszno. Żużlem zaraził go starszy brat – Dariusz, który w czasach swojej kariery zdobył sześć medali DMP, w tym cztery złote oraz dwa brązowe.

#ByczyKalendarz Dariusz Baliński świętuje dziś 5️⃣5️⃣ urodziny. Przez 10 sezonów zdobywał punkty dla Byków💪👌Życzymy…

Opublikowany przez Unia Leszno Niedziela, 5 kwietnia 2020

Nie można zapomnieć o rodzinie Macieja Janowskiego, którego team składa się z jego braci (Wojciecha i Krzysztofa) oraz taty – Piotra Janowskiego. Rodzina ma wiele pasji. Piotr w wolnej chwili lubi wyrabiać kiełbasy i mimo, że Maciej jest wegetarianinem, to w busie zawsze można znaleźć pętko tego przysmaku. Najmłodszy z braci – Krzysztof jest fanem wędkarstwa, a ciekawostką jest to, że Maciej także kiedyś dzielił pasję z bratem do wędkowania.

Nazwisko Drabik od lat jest dobrze znane w świecie speedwaya. Kiedyś Sławomir Drabik legenda Włókniarza Częstochowa i dwukrotny Indywidualny Mistrz Polski na żużlu nie wyobrażał sobie syna w tej dyscyplinie sportu. Jednak Maksym Drabik świetnie czuje się w roli żużlowca, o czym świadczą jego wyniki. Co ciekawe jest pierwszym Polakiem, który dwukrotnie zdobył tytuł Indywidualnego Mistrza Świata juniorów.

View this post on Instagram

Bez tego Pana byłoby to nie możliwe ❤️

A post shared by Maksym Drabik (@maksymdrabik133) on

Roman Jankowski legenda Unii Leszno, której barw bronił przez 25 lat ma trzech synów: Łukasza, Marcina oraz Norberta. Wszyscy podążyli jego ścieżką. Łukasz Jankowski ligowe rozgrywki rozpoczął w 1999 roku. Wtedy też miał okazję ścigać się w parze ze swoim ojcem w meczu Unii Leszno z Apatorem Toruń. Roman miał także okazję ścigać się z drugim synem Marcinem w 2003 roku.

Nauka jazdy na żużlu u doświadczonych w tym sporcie braci? Krzysztof i Mirosław Jabłońscy to rodzeństwo, które postanowiło dzielić się swoimi doświadczeniami z najmłodszymi w szkółce żużlowej. Co ciekawe 4 czerwca 2011 roku na zawodach o Koronę Bolesława Chrobrego, Mirosław Jabłoński pobił rekord toru w Gnieźnie o dwie setne sekundy, detronizując Krzysztofa Cegielskiego, który przez 9 lat był rekordzistą toru. Bracia Jabłońscy mocno się wspierają, co widać również w mediach społecznościowych.

Kolejna żużlowa rodzina pochodzi z Leszna. Mowa o rodzinie Jąderów. Zbigniew Jąder, najstarszy z klanu, urodził się 23 października 1943 roku w Klonówcu. Do jego osiągnięć można zapisać medale Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski – złoto z 1967 roku oraz srebro z 1968 roku. Po zakończeniu kariery był trenerem w Lesznie, Rawiczu, Zielonej Górze, Gnieźnie czy w Poznaniu. Bernard Jąder to dwukrotny Indywidualny Mistrz Polski, pięciokrotnie stawał na podium memoriału im. Alfreda Smoczyka. W 1980 roku otrzymał tytuł Zasłużonego Mistrza Sportu. W 2018 roku powstała książka „Asy żużlowych torów – Bernard Jąder”, w której opisana jest historia młodszego z braci Jąderów. W ślady braci poszedł także syn Bernarda – Maciej Jąder, który również ścigał się na żużlu.

Daria Jagodzka
Julia Pożarlik