Chris Holder królem MotoAreny – statystyki indywidualne w latach 2009-2020

Fot. Zuzanna Kloskowska
Fot. Zuzanna Kloskowska

Po statystycznej analizie drużyn odwiedzających toruńską MotoArenę, czas na kilka słów o indywidualnych statystykach zawodników. Który z żużlowców może pochwalić się najlepszym dorobkiem punktowym?

Niekwestionowanym liderem w tej klasyfikacji jest ścigający się na MotoArenie od początku jej istnienia Chris Holder, który ma na swoim koncie 993 punkty i 91 bonusów. Australijczyk może pochwalić się również największą liczbą wygranych pojedynczych wyścigów, bo jako pierwszy na metę przyjeżdżał 203 razy. Za jego plecami uplasował się Adrian Miedziński, który trójkę w biegu zapisał na swoim koncie 129 razy, a startując z Aniołem na plastronie zdobył 747 pkt i 91 bonusów. Trzeci stopień podium zajmuje Ryan Sullivan, który przez pięć lat starów zdołał wywalczyć 460 pkt i 27 bonusów i wygrał 106 biegów.


Fot. Zuzanna Kloskowska

W pierwszej piątce znaleźli się również: powracający do składu eWinner Apatora w sezonie 2021, Paweł Przedpełski (419 pkt z bonusami) i mistrz żużlowej finezji na motocyklu Darcy Ward (305 pkt z bonusami).

W zestawieniu tym na uwagę zasługuje również Emil Sayfutdinov. Rosjanin startował w Toruniu roku 2014 i latał bardzo wysoko, wygrywając ponad połowę biegów w których wystartował, bo „trójkę” na swoim koncie zapisał 15 razy i ani razu nie przyjechał na czwartym miejscu. Liczba zdobytych punktów przez Rosjanina nie jest tak imponująca, jak starszego z braci Holder, bo to tylko 74 punkty, ale Sayfutdinov w 28 biegach wykręcił niesamowitą średnią biegopunktową 2,643.

Drugi w klasyfikacji pod względem średniej, po 12 latach istnienia MotoAreny, plasuje się Tomasz Gollob, który w tym elemencie notuje o ponad 0,25 pkt/bieg słabszy wynik od Rosjanina, ale jego średnia 2,386 również budzi uznanie. Na trzecim miejscu znalazł się wymieniany wcześniej Ryan Sullivan, który średnią 2,376 tylko nieznacznie ustępuje polskiemu mistrzowi Świata. Warto jednak zauważyć, że Australijczyk spośród zawodników, którzy znaleźli się na podium, ścigał się dla eWinner Apatora Toruń najdłużej i wystąpił w największej liczbie biegów

Kolejną statystyczną analizą są średnie meczowe. Tu najskuteczniejszymi jak dotąd byli jeźdźcy, którzy zakończyli już swoje kariery. Są to: Greg Hancock ze średnią 11,86, Tomasz Gollob (11,67) i Ryan Sullivan (11,60).

Tuż za podium plasuje się Chris Holder, który legitymuje się średnią poniżej 11 pkt/mecz, a pierwszą „dziesiątkę” zamyka wychowanek Adrian Miedziński, który jest pierwszym zawodnikiem ze średnią poniżej 10 pkt/mecz.

Obiektywne wyliczenia statystyczne wskazują, że królem toruńskiego obiektu przy ul. Pera Jonssona, zależnie od tego, jakie kryterium będziemy brali pod uwagę, można mianować kilku zawodników. Dlatego, aby wskazać „Króla Królów”, zawodnicy zostali uszeregowani od najlepszego do najsłabszego w kategoriach: zwycięstwa biegowe, zdobyte punkty, biegi, średnia biegowa, mecze, średnia meczowa.

Zawodnik najlepszy otrzymał 1 punkt, kolejny na 2. miejscu – 2 pkt., itd. Jeśli zawodnicy mieli takie same osiągnięcia w danej kategorii, otrzymywali taką samą liczbę punktów. Przyznane punkty z poszczególnych kategorii zsumowano i ten zawodnik, który uzyskał najmniejszą liczbę punktów, został Królem MotoAreny, bowiem częściej plasował się w czołówce pojedynczych rankingów.

Andrzej Kowalski