Bitwa o Wielką Nagrodę Czech – zapowiedź 2019 ANLAS Czech Republic FIM SGP

Fot. Kamil Woldański
Fot. Kamil Woldański

Przed nami trzecia runda tegorocznego cyklu FIM Speedway Grand Prix. Najlepsi żużlowcy na świecie będą walczyć o punkty na czeskim torze Markéta. Ilu Polaków zobaczymy na podium? Przed rokiem drugi był Patryk Dudek, a w 2015 roku na podium mieliśmy dwóch biało-czerwonych – Hampela i Janowskiego.

W klasyfikacji generalnej przed ANLAS Czech Republic FIM Speedway Grand Prix na czele mamy dwóch Polaków. Bartosz Zmarzlik i Patryk Dudek mają na swoim koncie po 28 punktów. Na trzecim miejscu jest debiutujący jako stały uczestnik cyklu FIM SGP – Leon Madsen (26 punktów).  W turnieju nie zobaczymy broniącego tytułu Indywidualnego Mistrza Świata, Taia Woffindena, który po upadku w meczu PGE Ekstraligi ma złamany krąg T4 i łopatkę oraz stłuczone płuco. Tradycyjnie z dziką kartą w Grand Prix Czech wystartuje najlepszy obecnie czeski żużlowiec, Vaclav Milik.

O Wielką Nagrodę Czech żużlowcy rywalizują od 1997. Pierwsze zawody na torze Markéta wygrał Greg Hancock. Jako jedyny Polak na czeskiej ziemi wygrywał Tomasz Gollob (1999 i 2010). Przed rokiem turniej wygrał Fredrik Lindgren, a na podium stanęli Dudek i Sayfutdinov. Tego turnieju najlepszej nie wspomina Bartosz Zmarzlik, który zdobył tylko 4 punkty  i zdaniem wielu ekspertów na czeskiej ziemi stracił szanse na tytuł IMŚ. Wcześniejsze dwa sezony cyklu FIM Speedway Grand Prix na torze Markéta należały do Jasona Doylea, który wygrał w 2016 i 2017, a przed nim trzykrotnie z rzędu (2013, 2014, 2015) najlepszy był Tai Woffinden.

Najlepszy czas podczas kwalifikacji do 2019 ANLAS Czech Republic FIM Speedway Grand Prix w Pradze uzyskał Antonio Lindbaeck. Szwed wybrał numer 5 i tym samym w pierwszym i ostatnim swoim biegu podczas rundy zasadniczej wystartuje z pierwszego pola. Najlepszy z Polaków w kwalifikacjach Maciej Janowski był czwarty i zdecydował się wybrać „10”, co daje dwa starty z trzeciego pola. Co mówią o polach startowych statystyki Rafała Gurgurewicza? W poprzednim roku to właśnie żużlowcy startujący z trzeciego pola odnieśli najwięcej zwycięstw (43%). Z pola A było to 22% zwycięstw, a z pól B i D po 17%. Kibice biało-czerwonych już teraz mogą się przygotować na niesamowite emocje w szóstym biegu. Pod taśmą staną Dudek, Janowski i Zmarzlik, a na dokładkę w tym biegu pojedzie jeszcze Artem Laguta.

Lista startowa 2019 ANLAS Czech Republic FIM Speedway Grand Prix:

 1. Niels Kristian Iversen (Dania)
 2. Bartosz Zmarzlik (Polska)
 3. Matej Zagar (Słowenia)
 4. Vaclav Milik (Czechy)
 5. Antonio Lindbaeck (Szwecja)
 6. Artem Laguta (Rosja)
 7. Fredrik Lindgren (Szwecja)
 8. Janusz Kołodziej (Polska)
 9. Robert Lambert (Wielka Brytania)
 10. Maciej Janowski (Polska)
 11. Max Fricke (Australia)
 12. Jason Doyle (Australia)
 13. Leon Madsen (Dania)
 14. Patryk Dudek (Polska)
 15. Emil Sayfutdinov (Rosja)
 16. Martin Vaculik (Słowacja)
 17. Zdenek Holub (Czechy)
 18. Ondrej Smetana (Czechy)

Piotr Kaczmarek