Bieg numer 2 – podsumowanie sezonu 2021 w PGE Ekstralidze

21.10.2021 14:24
Bieg numer 2  – podsumowanie sezonu 2021 w PGE Ekstralidze

Fot. Patryk Kowalski

Ligowy sezon 2021 w PGE Ekstralidze dobiegł końca, wręczono statuetki Szczakiele, zatem można rozpocząć czas podsumowań, w tym także występy młodzieżowców w wyścigach juniorskich.

Przez cały sezon prezentowaliśmy dokonania zawodników młodzieżowych w biegu nr 2. Analizy dotyczyły rundy zasadniczej oraz fazy finałowej. W ostatnim tegorocznym podsumowaniu młodzieżowych zmagań prezentujemy zestawienie wszystkich kolejek ligowych.

Pierwsza z analiz w ujęciu drużynowym pokazuje, że najlepszymi zawodnikami do lat 21 była para MOTORU Lublin, która tylko w jednym młodzieżowym biegu nie wywalczyła “trójki”, a zawodnikiem którym dokonał tego był Mateusz Bartowiak. Nic więc dziwnego, że zdobywca statuetki w kategorii „Trener/Menadżer sezonu” – Jacek Ziółkowski – nie szukał dodatkowych rozwiązań kadrowych i przez cały sezon korzystał ze sprawdzonej pary młodzieżowców.

Na przeciwstawnym biegunie, były kluby z Gorzowa i Grudziądza, które korzystały aż z czterech zawodników do lat 21. Podyktowane było to jednak kontuzjami, które dotknęły podstawowych młodzieżowców i trenerzy musieli sięgnąć po głębokie rezerwy, aby uzupełnić ligowy skład.

Warto w tym zestawieniu zwrócić uwagę również młodzieżowe formacje z Częstochowy i Leszna. Duet ELTROX WŁÓKNIARZA mimo, że nie startował w fazie play-off, zdołał zając drugą pozycję wśród najskuteczniejszych młodzieżowych par w PGE Ekstralidze. Z kolei w FOGO UNII, gdzie w sezonie 2021 miała miejsce swoista zmiana warty i po pierwszych kolejkach juniorzy zajmowali ostatnie miejsce w zestawieniu, to po pojawieniu się w składzie Damiana Ratajczaka, leszczynianie zdołali awansować na czwarte miejsce wśród najskuteczniejszych drużyn w biegu nr 2.

Indywidualnie, pod taśmą w biegu nr 2, stanęło 25 zawodników, a najskuteczniejszym był Wiktor Lampart, który zdobył o 11 punktów więcej od swojego klubowego kolegi Mateusza Ciernika. Warto jednak podkreślić, że triumfator rankingu indywidualnego po siedmiu kolejkach, a co za tym idzie uczestnik Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostw Ekstraligi, był niezwykle uprzejmy dla swojego biegowego partnera i przyjeżdżał za jego plecami aż 9 razy. Dlatego, uwzględniając punkty bonusowe, różnica punktów pomiędzy lubelskimi zawodnikami wynosi tylko 3 “oczka”.

Tuż za ich plecami uplasował się Jakub Miśkowiak. Niestety zdobywca statuetki Szczakiela w kategorii „Najlepszy Junior Sezonu 2021”, zakończył z drużyną ELTROX WŁÓKNIARZ Częstochowa ligowe zmagania po rundzie zasadniczej i nie miał szansy powiększyć swojego dorobku punktowego. Dlatego pozycja jaką zawodnik zajął na koniec sezonu, musi budzić dodatkowe uznanie.

W indywidualnym zestawieniu na uwagę zasługuje też fakt, że w PGE Ekstralidze zadebiutowało 13 zawodników do lat 21. Co prawda, niektórzy z nich mieli doświadczenie ligowe wyniesione z niższych lig, ale aż 7 zespołów skorzystało z usług debiutanta. Jedyną drużyną bazującą na młodzieżowcach, którzy mieli okazję wystartować przynajmniej w jednym wyścigu w PGE Ekstralidze, był ELTROX WŁÓKNIARZ Częstochowa.

Najskuteczniejszym debiutantem w biegu nr 2 okazał się Mateusz Cierniak, który w latach poprzednich nabierał doświadczenia na zapleczu PGE Ekstraligi. Na debiutanckim podium znaleźli się również Damian Ratajczak i Krzysztof Lewandowski. Pozycja tych żużlowców na pewno cieszy klubowych działaczy oraz kibiców w Lesznie i Toruniu, bowiem obaj mają dopiero po 16 lat i tak wysoka pozycja jest zwiastunem ciekawej kariery sportowej, jaka przed nimi się otwiera.

Na przeciwstawnym biegunie, znajdują się zawodnicy kończący wiek juniora. Trójka żużlowców w roku 2022 będzie miała okazję kontynuować swoje kariery piastując pozycję, zawodnika U23 lub U24. Klubowi działacze z całą pewnością powinni zwrócić uwagę na Przemysła Liszkę i Wiktora Jasińskiego. Wrocławianin pokazał w fazie play-off, że wie na czym polega jazda na żużlu. Z kolei gorzowianin, który dopiero w wieku osiemnastu lat rozpoczął żużlowe ściganie, do momentu pechowej kontuzji, notował również ciekawe wyścigi i pokazał, że przy odpowiednim wsparciu jest w stanie powalczyć, nie tylko z juniorami. Trzecim żużlowcem, który zasili w roku przyszłym grono seniorów jest inny gorzowianin – Kamil Nowacki.

Ostatnia analiza dotyczy najszybszych juniorów na poszczególnych stadionach. Tegoroczny sezon wyłonił w tej statystyce dwóch zawodników, którzy uzyskali po dwa najlepsze czasy w biegu nr 2. Jest to Wiktor Lampart, który był najszybszy w Lublinie i Lesznie oraz odchodzący do grona seniorów Wiktor Jasiński, notujący najlepsze czasy w Gorzowie i Toruniu.

Andrzej Kowalski

newsletter

Polityce prywatności.
© Ekstraliga Żużlowa sp z o.o.
  • FIM
  • PZM
Nasze media społecznościowe
Pobierz oficjalną aplikację
Język
PL