Bieg nr 2 – młodzieżowe ściganie w PGE Ekstralidze (1)

Fot. Łukasz Forysiak
Fot. Łukasz Forysiak

W PGE Ekstralidze rozegrano drugą kolejkę spotkań. Cztery zespoły czekają jeszcze na rozegranie zaległych meczów pierwszej rundy, ale już teraz można pokusić się pierwsze statystyki najlepszej żużlowej ligi świata dotyczące młodzieżowców.

W statystykach tych na szczególną uwagą zasługują zawodnicy do lat 21, bo wiadomo, że młodzieżowcy stanowią istotną rolę w zespołach aspirujących do tytułu Drużynowego Mistrzostwa Polski. Jak ważna to rola na przestrzeni ostatnich lat pokazała FOGO UNIA Leszno.

Po sezonie 2020, kliku obiecujących juniorów opuściło młodzieżowe szeregi i znalazło miejsce w drużynach, korzystając z przepisu o zawodniku do lat 24. Nic więc dziwnego, że przed sezonem eksperci wskazywali nowych faworytów do zdobywania punktów w biegach numer 2. Co zatem mówią statystyki biegu młodzieżowego?

Jak dotąd w sześciu rozegranych spotkaniach wystąpiło 16 juniorów. Po dwa starty na swoim koncie mają:

  • Krzysztof Lewandowski i Karol Żupiński – EWINNER APATOR Toruń
  • Fabian Ragus i Jakub Osyczka – MARWIS.PL FALUBAZ Zielona Góra
  • Krzysztof Sadurski i Kacper Pludra – FOGO UNIA Leszno
  • Wiktor Jasiński i Kamil Nowacki – MOJE BERMUDY STAL Gorzów

W pierwszej kolejce najlepsze wrażenie pozostawił po sobie Krzysztof Lewandowski, który pierwsze kroki stawiał w miniżużlowej szkółce Jacka Woźniaka, ale licencję w klasie 500 ccm uzyskał w barwach EWINNER APATORA Toruń. Debiutant w meczu zdobył w trzech biegach cztery punkty, ale w biegu numer 2, musiał uznać wyższość Fabiana Ragusa. Zielonogórski żużlowiec nie był wymieniany w gronie faworytów do wygrywania biegów, ale to właśnie ten zawodnik w dwóch meczach zapisał na swoim koncie dwa zwycięstwa i prowadzi w rywalizacji zawodników startujących w biegach młodzieżowych.

Oprócz zawodnika MARWIS.PL FALUBAZU Zielona Góra, zwycięstwa w drugiej odsłonie meczowej na swoim koncie zapisali również:

  • Kamil Nowacki – MOJE BERMUDY STAL Gorzów
  • Michał Curzytek – BETARD SPARTA Wrocław
  • Mateusz Cierniak – MOTOR Lublin
  • Jakub Miśkowiak – ELTROX WŁÓKNIARZ Częstochowa

Drużynowo juniorami, którzy jak dotąd zdobyli najwięcej punktów dla swoich drużyn są zawodnicy MOJE BERMUDY STALI Gorzów, tuż za nimi są młodzi żużlowcy z MARWIS.PL FALUBAZU Zielona Góra. Jednak na pełną statystykę w tym ujęciu należy poczekać do momentu rozegrania zaległych spotkań, bowiem młodzieżowcy z BETARD SPARTY Wrocław i ELTROX WŁÓKNIARZA Częstochowa wygrali podwójnie rywalizację w biegu numer 2 i z całą pewnością poprawią swój dorobek punktowy.

Andrzej Kowalski