Bieg dodatkowy wyłonił złotego medalistę. Polacy Drużynowymi Mistrzami Europy Juniorów!

Fot. Zuzanna Kloskowska
Fot. Zuzanna Kloskowska

We francuskim Lamothe-Landerron rozegrano finał Drużynowych Mistrzostw Europy Juniorów. Tytułu bronili Duńczycy, a o swój 9. tytuł walczyli Polacy. Dopiero bieg dodatkowy wyłonił zwycięską reprezentację. Wygrał go Jakub Miśkowiak, zapewniając Polakom złoto. Srebro dla Danii, brąz dla Szwecji.

Na starcie zawodów stanęły najlepsze ekipy juniorów w Europie: Polska, Dania, Szwecja i gospodarze – Francja. Od samego początku ton zawodom nadawali Duńczycy i Polacy. W klasyfikacji punkowej aż do 18. biegu prowadzili młodzi reprezentanci Danii z Madsem Hansenem na czele. Po „piętach” deptali im Dominik Kubera, Wiktor Lampart, Mateusz Cieriniak, Viktor Trofymov i Jakub Miśkowiak. Podopieczni trenera Rafała Dobruckiego na dwa wyścigi przed końcem zrównali się punktami z Danią i o tytule zadecydował bieg barażowy.

Pod taśmą startową stanęli Jakub Miśkowiak i Jonas Seifert-Salk. Bardzo dobrze dysponowany tego wieczora reprezentant Biało-Czerwonych nie zawiódł również w tym najważniejszym momencie, wygrywając wyścig.

Zupełnie w rywalizacji nie liczyli się Szwedzi, którzy co ciekawe zawsze w wyścigu zdobywali jeden punkt lub notowali defekt bądź wykluczenie. Zawody zakończyli z 16 punktami i brązowym medalem. Francuzi w całych zawodach zdołali wywalczyć zaledwie 4 punkty.

Wyniki finały DMEJ:

I Polska 50 pkt (1. miejsce w biegu dodatkowym)

 1. Wiktor Lampart – 6
 2. Mateusz Cierniak – 4
 3. Viktor Trofymov – 12
 4. Jakub Miśkowiak – 14+3
 5. Dominik Kubera – 14

II Dania 50 pkt (2. miejsce w biegu dodatkowym)

 1. Mads Hansen – 14
 2. Jonas Seifert-Salk – 13+2
 3. Tim Soerensen – 12
 4. Jonas Jeppesen – nie startował
 5. Jason Joergensen – 11

III Szwecja 16 pkt

 1. Filip Hjelmland – 2
 2. William Bjoerling – 4
 3. Christoffer Selvin – 5
 4. Emil Millberg – 5

IV Francja 4 pkt

 1. Steven Goret – 1
 2. Enzo Dubernard – 2
 3. Baptiste Comblon – 0
 4. Thomas Valladon – 1
 5. Mathias Tresarrieu – 0

 

Marta Sobera