Bewley i Woffinden pierwszymi Brytyjczykami z tytułami od 16 lat – statystyczne podsumowanie 18. rundy

29.09.2021 11:07

Daniel Bewley i Tai Woffinden zostali pierwszymi reprezentantami Wielkiej Brytanii z mistrzostwami Polski od 16 lat. Dominik Kubera został najlepszym zawodnikiem U-24, a dodatkowo, Tai Woffinden zakończył finał PGE Ekstraligi z 3 bonusami.

Bewley i Woffinden pierwszymi DMP z Wielkiej Brytanii od 16 lat

W spotkaniu wieńczącym sezon 2021 w PGE Ekstralidze, na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu, miejscowa BETARD SPARTA pokonała MOTOR Lublin 50:40 i po raz od 15 lat mogła świętować zdobycie tytułu Drużynowego Mistrza Polski. Walnie do sukcesu wrocławian przyczyniło się m.in. dwóch Brytyjczyków – Daniel Bewley i Tai Woffinden. Wspomniani dwaj zawodnicy są pierwszymi od 16 lat reprezentantami kraju, którym udało się zdobyć mistrzostwo. Ostatnim Brytyjczykiem, któremu wcześniej ta sztuka się udała, był Scott Nicholls w 2005 roku, który wówczas jeździł w barwach Unii Tarnów.

Dominik Kubera najlepszym zawodnikiem U-24

Wśród zawodników U-24 w rewanżowych meczach finałowych PGE Ekstraligi odnotowano status quo i najskuteczniejszym pozostał Dominik Kubera z MOTORU Lublin, który w niedzielnym spotkaniu przeciwko BETARD SPARCIE Wrocław zdobył 10 punktów z 2 bonusami (1,3,1,2*,2,1,0). Warto jednak zaznaczyć, że Polak na skompletowanie takiej zdobyczy punktowej potrzebował 7 biegów, a 10 “oczek”, ale bez żadnego punktu bonusowego, zdobył też w tym samym meczu Daniel Bewley (3,3,1,3,0). W rozegranych w niedzielę meczach finałowych, zaprezentowało się na torze 5 żużlowców U-24, a do protokołów wpisanych było 6. Jedynym, który wyjechał na tor i nie zdobył punktu był Jaimon Lidsey z FOGO UNII Leszno. Do żadnego biegu nie był desygnowany zawodnik MOTORU Lublin Mark Karion.

Tai Woffinden z 3 bonusami

W rewanżowych meczach finałowych PGE Ekstraligi, najwięcej punktów bonusowych, zdobył Tai Woffinden z BETARD SPARTY Wrocław. Po 2 bonusy na swoim koncie zanotowali: Damian Ratajczak (FOGO UNIA Leszno), Rafał Karczmarz (MOJE BERMUDY STAL Gorzów) i Dominik Kubera (MOTOR Lublin). W niedzielnych meczach o medale punkty bonusowe zdobywało 13 zawodników.

Czy wiesz, że w pierwszych meczach półfinału…

• niedzielny mecz MOJE BERMUDY STALI Gorzów z FOGO UNIĄ Leszno był 200 spotkaniem w PGE Ekstralidze dla jadącego swój ostatni mecz w barwach gości Emila Sayfutdinova. W tym samym spotkaniu Bartosz Zmarzlik przekroczył granicę 2000 punktów zdobytych w najlepszej żużlowej lidze świata
  • 4 zawodników upadało na tor – Artem Laguta (BETARD SPARTA Wrocław), Wiktor Jasiński i Anders Thosmen (MOJE BERMUDY STAL Gorzów) oraz Jason Doyle (FOGO UNIA Leszno)
  • 2 żużlowców zostało wykluczonych z powtórki biegu – Wiktor Jasiński (MOJE BERMUDY STAL Gorzów) i Piotr Pawlicki (FOGO UNIA Leszno)
  • 2 żużlowców zostało ukaranych ostrzeżeniem – Maciej Janowski (BETARD SPARTA Wrocław) i Jarosław Hampel (MOTOR Lublin)