Belle Vue w Anglii, Smederna w Szwecji, a Sonderjylland Elite w Danii – przegląd lig europejskich

27.10.2022 12:37

W Wielkiej Brytanii mistrzem została ekipa Belle Vue Aces, w Szwecji na tron wróciła Smederna Eskilstuna, w Danii triumfowała drużyna Sønderjylland Elite Speedway, a w Czechach o złotym medalu decydował dodatkowy bieg.

W brytyjskiej Premiership najważniejsze rozstrzygnięcia zapadły w połowie października. Sheffield Tigers nie zdołało odrobić dwunastopunktowej straty z pierwszego spotkania (51:39 dla ekipy z Manchesteru) i to Belle Vue Aces mogło cieszyć się z mistrzostwa Wielkiej Brytanii.

W Szwecji w Eliteserien po 3 latach na tron wróciła Smederna Eskilstuna, która w finale dwukrotnie pokonała Lejonen Gislaved (47:42 i 48:42). Brązowy medal zdobyły Dackarna Målilla i Rospiggarna Hallstavik.

Drużynowym Mistrzem Danii na żużlu została drużyna Sønderjylland Elite Speedway. W Danii o tytule decydował czwórmecz rozegrany w Vojens. Gospodarze zdobyli 42 punkty i wyprzedzili Slangerup Speedway (31 pkt i wicemistrzostwo kraju), Holsted Tigers (30 pkt i brązowy medal) oraz Esbjerg Vikings (29 pkt i 4. miejsce).

Na podobnych zasadach została wyłoniona najlepsza drużyna w Niemczech, gdzie finał odbył się 13 sierpnia 2022 w Stralsundzie. W czwórmeczu wyłaniającym mistrza Niemiec najlepsi okazali się gospodarze, MC Nordstern Stralsund (39 pkt), drugie miejsce zajęła drużyna MSC Olching (34 pkt), na najniższym stopniu podium stanęli zawodnicy MSC Brokstedt Wikinger (28 pkt), natomiast na 4. miejscu zawody ukończyła ekipa Black Forest Eagles Berghaupten (18 pkt).

W Czechach mistrz ichniejszej Extraligi został wyłoniony po trzech turniejach, a o wszystkim decydował dodatkowy bieg, w którym Jan Kvěch (AK Markéta Praha) pokonał Eduard Krčmář (AK Slaný), co oznaczało, że mistrzem została ekipa ze stolicy Czech, a srebro przypadło AK Slaný. Na najniższym stopniu podium stanęli żużlowcy AMK ZP Pardubice, natomiast 4. miejsce zajął Aforti Start Gniezno-Liberec.

Tato sestava včera v Liberci dotáhla tým AK Markéta Praha k zisku titulu! V průběhu sezony 2022 pomohli svým bodovým…