Bartosz Zmarzlik wygrywa PGE IMME 2019! Piotr Pawlicki drugi w Gdańsku!

Fot. Łukasz Trzeszkowski
Fot. Łukasz Trzeszkowski

Bartosz Zmarzlik wygrał VI edycję PGE Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi, które w piątek odbyły się na torze w Gdańsku. – Początek zawodów nie był idealny. Cieszę się, zawsze to kolejna wygrana, którą można wpisać w CV – powiedział na gorąco zwycięzca po zakończeniu turnieju. Na drugim stopniu podium stanął Piotr Pawlicki, trzecie miejsce zajął Martin Vaculik.

W pierwszej serii startów swoją wysoką dyspozycję w ostatnim czasie potwierdził Emil Sayfutdinov. – Każdy chce wygrać. Czuję, że motor ma prędkość – powiedział w rozmowie z nsport+ zwycięzca ostatniej rundy FIM Speedway Grand Prix w Hallstavik. Swoje wyścigi, po bardzo dobrych startach, wygrali również Martin Vaculik, Kenneth Bjerre oraz Bartosz Zmarzlik.

Drugą serię bardzo dobrze rozpoczął obrońca tytułu sprzed roku – Patryk Dudek, który zdecydowanym atakiem na pierwszym łuku wyprzedził Bartosza Zmarzlika. Bardzo dobrze dopasowani do nawierzchni gdańskiego toru od początku zawodów byli Vaculik i Sayfutdinov, którzy na swoim koncie zapisali kolejne zwycięstwa i wyrastali na zdecydowanych faworytów piątkowych zawodów.

W 9. biegu kibice byli świadkami braterskiego pojedynku, z którego zwycięską ręką wyszedł Artem Laguta. W kolejnym wyścigu na wyjściu z pierwszego łuku upadł Nicki Pedersen. Sędzia Michał Sasień wykluczył Duńczyka jako sprawcę przerwania wyścigu. W powtórce najlepszy okazał się Janusz Kołodziej, który pokonał Martina Vaculika. Polak jednak nie zapisał na swoim koncie żadnych punktów, ponieważ wyjechał do wyścigu… bez plastronu i sędzia zmuszony był wykluczyć zawodnika, dzięki czemu to Słowak po trzech seriach prowadził w klasyfikacji z kompletem punktów. – To jest mój błąd. Nic na to nie poradzimy – ocenił nietypową sytuację Kołodziej.

Po trzech seriach, po upadku w 10. biegu, ze startów z zawodów wycofał się Nicki Pedersen. Jego miejsce w trzynastym wyścigu zajął Marcin Turowski. Kolejne trzy punkty dopisał do swojego dorobku Martin Vaculik i już po czterech startach był pewny występu w wielkim finale.

Ostatnią serię startów pechowo, bo od defektu, rozpoczął rozpędzający się w turnieju Kenneth Bjerre. Swojego dorobku nie powiększył również Vaculik, który upadł w biegu osiemnastym, jadąc na ostatniej pozycji. Wygraną w biegu dziewiętnastym Bartosz Zmarzlik zapewnił sobie awans do finału gdańskiego turnieju. Rzutem na taśmę do półfinałów awansował Maciej Janowski. Zawodnik BETARD Sparty Wrocław zajął po rundzie zasadniczej ostatnie miejsce dające szansę na walkę o awans do ostatniego wyścigu.

Z pierwszego biegu półfinałowego wykluczony, po upadku w pierwszym łuku, został Kenneth Bjerre. W powtórce, w trzyosobowej obsadzie, najszybszym zawodnikiem okazał się Jason Doyle. Drugi półfinał padł łupem Piotra Pawlickiego, który tym samym uzupełnił stawkę wyścigu finałowego.

Świetnym startem w finale popisał się Piotr Pawlicki, ale to Bartosz Zmarzlik najlepiej wyszedł z pierwszego łuku i to on pewnie dowiózł zwycięstwo do mety! Za jego plecami wyścig ukończył Pawlicki. Trzecie miejsce zajął Martin Vaculik.

Klasyfikacja końcowa:

 1. Bartosz Zmarzlik – 12 (3,2,2,2,3) + 3
 2. Piotr Pawlicki – 10 (1,2,3,2,2) +3 + 2
 3. Martin Vaculik – 12 (3,3,3,3,u) + 1
 4. Jason Doyle – 11 (2,3,0,3,3) + 3 + 0
 5. Leon Madsen – 11 (2,1,3,2,3) + 2
 6. Patryk Dudek – 10 (1,3,1,3,2) + 2
 7. Mikkel Michelsen – 8 (2,2,u,1,3) + 1
 8. Maciej Janowski – 6 (0,1,1,2,2) + 1
 9. Emil Sayfutdinov – 10 (3,3,2,0,2) + 0
 10. Kenneth Bjerre – 9 (3,0,3,3,d) + w
 11. Artem Laguta – 6 (2,1,2,1,0)
 12. Fredrik Lindgren – 4 (1,0,2,0,1)
 13. Grigorij Laguta – 4 (1,1,d,1,1)
 14. Nicki Pedersen – 2 (d,2,w,-,-)
 15. Janusz Kołodziej – 2 (0,0,w,1,1)
 16. Krzysztof Buczkowski – 2 (0,0,1,w,1)
 17. Marcin Turowski – 0 (0)
 18. Mateusz Bartkowiak – 0 (0)

Bieg po biegu:

 1. Vaculik, Madsen, Pawlicki, Janowski
 2. Sayfutdinov, Doyle, G. Laguta, Kołodziej
 3. Bjerre, A. Laguta, Dudek, Pedersen (d)
 4. Zmarzlik, Michelsen, Lindgren, Buczkowski
 5. Dudek, Zmarzlik, Madsen, Kołodziej
 6. Vaculik, Michelsen, G. Laguta, Bjerre
 7. Doyle, Pawlicki, A. Laguta, Lindgren
 8. Sayfutdinov, Pedersen, Janowski, Buczkowski
 9. Madsen, A. Laguta, Buczkowski, G. Laguta (d)
 10. Vaculik, Lindgren, Kołodziej (w), Pedersen (w)
 11. Pawlicki, Sayfutdinov, Dudek, Michelsen (u)
 12. Bjerre, Zmarzlik, Janowski, Doyle
 13. Doyle, Madsen, Michelsen, Turowski
 14. Vaculik, Zmarzlik, A. Laguta, Sayfutdinov
 15. Bjerre, Pawlicki, Kołodziej, Buczkowski (w)
 16. Dudek, Janowski. G. Laguta, Lindgren
 17. Madsen, Sayfutdinov, Lindgren, Bjerre (d)
 18. Doyle, Dudek, Buczkowski, Vaculik (u)
 19. Zmarzlik, Pawlicki, G. Laguta, Bartkowiak
 20. Michelsen, Janowski, Kołodziej, A. Laguta

Półfinał 1. Doyle, Dudek, Michelsen, Bjerre (w)

Półfinał 2. Pawlicki, Madsen, Janowski, Sayfutdinov

Finał. Zmarzlik, Pawlicki, Vaculik, Doyle

Kamil Rychlicki

Fot. Łukasz Trzeszczkowski