2019 Danish FIM SGP: Bartosz Zmarzlik w drodze po złoto! Polak najlepszy w Vojens

Fot. Zuzanna Kloskowska
Fot. Zuzanna Kloskowska

Wygrana w 2019 Danish FIM Speedway Grand Prix i samodzielne prowadzenie w klasyfikacji przejściowej Bartosza Zmarzlika! Duńska runda w Vojens szczęśliwa dla Polaka, który pokonał Mateja Zagara i Fredrika Lindgrena. Czwarty był Emil Sayfutdinov, który wskoczył na miejsce wicelidera cyklu.

Duńskie Vojens był ósmym przystankiem w walce o tytuł najlepszego żużlowca świata. Już w drugim biegu pod taśmą stanęli współliderzy klasyfikacji generalnej Bartosz Zmarzlik i Leon Madsen. Po tym wyścigu to Polak wyszedł na prowadzenie w „generalce”, które umocnił wygrywając 2019 Danish Speedway Grand Prix!

Zawody nie obfitowały w zbyt wiele emocji. Nawierzchnia była mocno zmoczona. Tor nie pozwalał na walkę, a wielu zawodników miało chwilami problemy z utrzymaniem się na motocyklu. Potwierdził to w wywiadzie dla CANAL+ Leon Madsen. – Jeśli chcesz być mistrzem świata musisz przejechać każdy tor i w każdych warunkach – zaznaczył Duńczyk.

Od początku zawodów oczy wielu zwrócone były na liderów klasyfikacji. Bartosz Zmarzlik nie zawiódł i rundę zasadniczą zakończył na drugim miejscu. Jego największy konkurent Leon Madsen dopiero w swoim 4 starcie odniósł zwycięstwo, ale był to jedyny przebłysk i Duńczyk nie dostał się nawet do półfinału. W cieniu tej walki świetnie spisał się goniący ich w klasyfikacji generalnej Emil Sayfutdinov. Rosjanin wygrał fazę zasadniczą. Cztery razy linię mety przejechał jako pierwszy, raz był drugi. Trzeci po 20 gonitwach był Fredrik Lindgren. Szwed zaliczył bardzo dobre równe zawody na metę wpadając albo pierwszy, albo drugi. Do półfinałowej stawki po raz pierwszy w tym tegorocznym cyklu dostał się aktualny mistrz świata Tai Woffinden. W pierwszej ósemce znalazł się również debiutujący na torze w Vojens Martin Vaculik, goniący stawkę Matej Zagar, Jason Doyle i Antonio Lindbaeck.

Pierwszy półfinał wygrał Matej Zagar przed Emilem Sayfutdinovem. W walce o finał do ostatnich metrów liczył się Jason Doyle. Australijczyk wygrał start, ale po zewnętrznej wyprzedził go Zagar, a przy krawężniku Emil Sayfutdinov. Zupełnie w biegu nie liczył się Antonio Lindbaeck. Drugi półfinał to świetny start Bartosza Zmarzlika. Polaka przez cztery okrążenia gonił Fredrik Lindgren. Na półfinałach zawody zakończyli Tai Woffinden i Martin Vaculik.

Finałowy wyścig od początku do końca należał do Zmarzlika. Za jego plecami przyjechał Zagar. Trzeci na podium wjechał Lindgren. Ostatni linię mety przejechał Emil Sayfutdinov. – W rundzie zasadniczej coś nie pasowało, przyjeżdżałem trzykrotnie drugi. Świetnie natomiast zagrało w najważniejszym momencie, czyli w finale. Bardzo się cieszę. Dziękuję wszystkim za wsparcie, jedziemy dalej! – powiedział na antenie CANAL+ zwycięzca, Bartosz Zmarzlik.

Pozostała trójka reprezentantów Polski zawodów nie może zaliczyć do udanych. Maciej Janowski zakończył je na 12. miejscu, Patryk Dudek był 14., a Janusz Kołodziej 16.

W klasyfikacji generalnej prowadzi Bartosz Zmarzlik (103 pkt), przed awansującym na drugie miejsce Emilem Sayfutdinovem (94 pkt) i spadającym na trzecie Leonem Madsenem (92 pkt).

Wyniki 2019 Danish FIM SGP:

 1. Bartosz Zmarzlik – 18
 2. Matej Zagar – 13
 3. Fredrik Lindgren – 15
 4. Emil Sayfutdinov – 16
 5. Jason Doyle – 12
 6. Tai Woffinden – 11
 7. Antonio Lindbaeck – 9
 8. Martin Vaculik – 7
 9. Niels Kristian Iversen – 7
 10. Leon Madsen – 7
 11. Mikkel Michelsen – 6
 12. Maciej Janowski – 6
 13. Artiom Laguta – 5
 14. Patryk Dudek – 3
 15. Robert Lambert – 3
 16. Janusz Kołodziej – 0
 17. Michael Jepsen Jensen – nie startował
 18. Anders Thomsen – nie startował

Klasyfikacja przejściowa – TOP 8:

1. Bartosz Zmarzlik – 103
2. Emil Sayfutdinov- 94
3. Leon Madsen – 92
4. Fredrik Lindgren – 87
5. Martin Vaculik – 79
6. Maciej Janowski – 73
7. Patryk Dudek – 72
8. Matej Zagar – 65

Fot. Marcin Karczewski