Bartosz Zmarzlik Mistrzem Świata! Komplet punktów i zwycięstwo Madsena w Toruniu

05.10.2019 21:05

Trzeci Polak ze złotym medalem mistrzostw Świata! Bartosz Zmarzlik po kapitalnej walce z Leonem Madsenem i Emilem Sayfutdinovem zdobył tytuł podczas 2019 Revline Torun FIM SGP of Poland i dołączył do Jerzego Szczakiela (1973) i Tomasza Golloba (2010), którzy dokonali tego zaszczytu.

Już początek zawodów pokazał, że będziemy świadkami emocjonującego widowiska pełnego walki na dystansie. Czołowa trójka z klasyfikacji przejściowej wygrała swoje biegi. W pierwszej odsłonie wieczoru Emil Sayfutdinov musiał pokonać na trasie Antonio Lindbaecka. Natomiast Bartosz Zmarzlik i Leon Madsen pewnie wygrali swoje biegi prowadząc z nich od startu do mety. W tym biegu, na starcie błąd popełnił Adrian Miedziński, który ratował się przed upadkiem. Jeśli chodzi o Polaków, ze słabszej strony pokazali się natomiast Patryk Dudek, który wciąż walczył o pozostanie w TOP 8 SGP, i Janusz Kołodziej, którzy w swoich biegach zajęli ostatnie miejsce.

Drugą serię startów otworzył bieg, w którym spotkali się pierwszy i trzeci zawodnik klasyfikacji FIM SGP. W bezpośrednim starciu lepszy okazał się Leon Madsen. Polak po perturbacjach na starcie, ledwo wybronił się przed upadkiem, po czym na drugim wirażu fantastyczną szarżą wyprzedził dwóch rywali plasując się w tym wyścigu tuż za Duńczykiem. W kolejnym biegu Adrian Miedziński ambitnie gonił prowadzącego od startu Jasona Doyle’a, ostatecznie to Australijczyk był górą w tej gonitwie. W biegu 7. przez cztery okrążenia Maciej Janowski próbował wyprzedzić drugiego Nielsa Kristiana Iversena, ten jednak obierał optymalne ścieżki i nie oddał dwóch punktów na rzecz wrocławianina. W ostatnim biegu serii najlepsi okazali się Rosjanie, swój drugi wyścig wygrał Sayfutdinov, natomiast dwóch Polaków walczyło zaledwie o 1 punkt, ostatecznie Kołodziej przyjechał przed Dudkiem.

Kolejna seria rozpoczęła się od emocjonującej walki o jeden i dwa punkty między Kołodziejem, Lindbaeckiem i Iversenem. Pewnie wyścig wygrał Fredrik Lindgren, za którego plecami ostatecznie przyjechał Duńczyk. W następnym biegu przez 4 okrążenia Zmarzlik atakował prowadzącego Lagutę, jednak Rosjanin skutecznie odparł wszystkie zwyciężając wyścig. Dudek po dwóch seriach znalazł się poza pierwszą ósemką, w swoim trzecim starcie wykorzystał jednak świetne w tych zawodach pierwsze pole, wychodząc na prowadzenie. Za jego plecami gonili go wściekle Zagar i Woffinden, który na ostatnich metrach wydarł Polakowi zwycięstwo. W ostatnim biegu serii po raz kolejny wygrał Madsen, natomiast Sayfutdinov stracił całą wypracowaną podczas poprzednich startów przewagę  przyjeżdżając na ostatniej pozycji.

Czwarta odsłona 2019 Revline Toruń FIM SGP rozpoczęła się od pełnego dramaturgii biegu, którego start wygrał Janowski, jednak na 3. okrążeniu zanotował on defekt i gonitwę ostatecznie wygrał Woffinden. Równo na linię mety wjechali Lindbaeck i Iversen, ostatecznie 2 pkt sędzia przyznał Szwedowi. Bieg 15. sędzia przerwał, jednak ostatecznie nie przyznał nikomu ostrzeżenia. Gonitwa ułożyła się zgoła inaczej niż te z poprzednich serii gdyż bieg wygrał Kołodziej, a na trzeciej pozycji uplasował się Zmarzlik. W biegu zamykającym serię Sayfutdinov wrócił na zwycięskie tory, w rezultacie na tamten czas Bartosz Zmarzlik miał już tylko 5 punktów przewagi nad goniącymi go rywalami.

W ostatniej serii zmagań rozstrzygały się nie tylko losy ważnych punktów o tytuł IMŚ, ale również utrzymania w cyklu. W biegu 17., kiedy już wydawało się, że Patryk Dudek pożegna się z FIM SGP, udało mu się znaleźć niesamowitą szybkość i z ostatniej pozycji przejść na drugą. Dzięki temu oraz korzystnym dla niego rozstrzygnięciu biegu 19., w którym Artem Laguta przyjechał ostatni, Polak wciąż pozostawał z szansami na starty w cyklu na kolejny rok. Bieg zamykający serię był bezpośrednim starciem między Zmarzlikiem i Sayfutdinovem, obaj mieli niesamowitą prędkość, jednak to Polak okazał się lepszy. Po rundzie zasadniczej z kompletem punktów liderem SGP Toruń był Leon Madsen.

Obsada pierwszego biegu półfinałowego zapowiadała walkę do ostatnich metrów i tak też było. Leon Madsen był po raz kolejny niepokonany, Doyle i Iversen walczyli o 2 punkty, lepszy okazał się drugi z Duńczyków, awansując tym samym do finału. W drugim z półfinałów spotkali się pod taśmą startową Bartosz Zmarzlik, Emil Sayfutdinov, Tai Woffinden i Fredrik Lindgren. Zwycięstwo Polaka zapewniło mu tytuł IMŚ, za jego plecami po walce przyjechał walczący wciąż o srebrny medal IMŚ Emil Sayfutinov.

W ostatnim biegu, ostatniej rundy SGP w 2019 pod taśmą startową stanęło trzech najlepszych zawodników 2019 oraz Niels Kristian IversenMadsen nie miał sobie równych zarówno przez całe zawody jak i w tym biegu, wygrywając toruńską rundę SGP i sięgając po srebrny medal IMŚ. Emil Sayfutinov był w finale drugi, a trzeci Niels Kristian Iversen, co oznaczało, iż w cyklu w 2020 roku będzie ścigało się trzech Polaków.

W cyklu na kolejny rok pozostali: Bartosz Zmarzlik, Leon Madsen, Emil Sayfutdinov, Fredrik Lindgren, Martin Vaculik, Maciej Janowski, Jason Doyle oraz Patryk Dudek.

Poza czołową ósemką FIM SGP znaleźli się natomiast Matej Zagar i Niels Kristian Iversen, jednak wraz z Max Fricke, zapewnili oni sobie starty w SGP 2020 w Grand Prix Challenge, rozegranym 24 sierpnia w Gorican. Pozostałe 4 miejsca zostaną obsadzone w późniejszym czasie.

Poza przyszłorocznym cyklem znaleźli się natomiast: Tai Woffinden, Janusz Kołodziej, Antonio Lindbaeck i Artem Laguta.