Australijczycy najlepsi w 2. półfinale FIM SoN w Daugavpils

Fot. Przemysław Gąbka

Drugi półfinał FIM Speedway of Nations w łotewskim Daugavpils na swoją korzyść rozstrzygnęli Australijczycy oraz Łotysze. Awans, po wygranej w biegu barażowym, zagwarantowali sobie zawodnicy Francji.

W pierwszej części zawodów bardzo dobrze spisywali się reprezentanci Francji, którzy po dwóch seriach prowadzili z dorobkiem 12 punktów. Zaskoczeniem była dopiero trzecia pozycja Australijczyków. Faworyci do wygrania drugiego półfinału FIM Speedway of Nations, zgromadzili jedynie 10 punktów w tej części zawodów.

Druga część przyniosła więcej emocji. Gospodarze nie składali broni i zwyciężyli po ciężkich konfrontacjach w biegu 10. (z Francuzami) oraz 12. (z Australijczykami) po 5:4. Równo spisywali się Andzejs Lebedevs (11 punktów) oraz Oleg Mihailovs (10 punktów). Akces do zwycięstwa zgłosili w tej fazie zawodów również Niemcy, którzy podobnie jak reprezentacje Australii oraz Łotwy, zgromadzili 21 punktów. Bezbłędny był Kai Huckenbeck, który cztery biegi ze swoim udziałem kończył na pierwszej pozycji. Na prowadzeniu nadal byli Francuzi z dorobkiem 22 „oczek”.

W ostatniej serii startów starły się dwie reprezentacje, walczące o zwycięstwo w drugim półfinale FIM Speedway of Nations. Wszyscy spodziewali się zaciętej walki pomiędzy reprezentacjami Francji i Australii w 19. biegu. Rywalizacja jednak zakończyła się tuż po starcie. Znakomicie spod taśmy wyszedł Jason Doyle, który w całych zawodach nie znalazł pogromcy. Dołączył do niego Max Fricke i to Australijczycy zapewnili sobie zwycięstwo w całych zawodach i bezpośredni awans do finału w Manchesterze. Łotysze skorzystali z potknięcia Francuzów. W biegu 20. pokonali pewnie  Ukraińców 7:2 i z drugiego miejsca uzyskali promocję do finałowego turnieju FIM SoN.

Bieg barażowy Francuzi wygrali z Niemcami 5:4 i z trzeciej pozycji to właśnie ta reprezentacja awansowała do finału FIM SoN, który w dniach 16-17 października rozegrany zostanie w Manchesterze.

Wyniki 2. półfinału Speedway of Nations w Daugavpils:

I Australia: 35

 1. Jason Doyle – 24
 2. Max Fricke – 14
 3. Keynan Rew– 0

II Łotwa: 34

 1. Andzejs Lebedevs  – 19
 2. Olegs Mihailovs – 14
 3. Francis Gusts – 2

III Francja: 30+5

 1. David Bellego – 15+3
 2. Dimitri Berge – 12+2
 3. Steven Goret – 2

IV Niemcy: 27+4

 1. Kai Huckenbeck – 22+4
 2. Valentin Grobauer – 0
 3. Nick Bloedorn – 5+0

V MFR: 25

 1. Sergei Logachev –10
 2. Vladimir Borodulin – 13
 3. Mark Karion -2

VI Włochy: 19

 1. Nicolas Covatti – 7
 2. Paco Castagna – 12

VII Ukraina: 19

 1. Aleksandr Loktaev – 15
 2. Vitalij Lysak – 0
 3. Marko Levishyn – 4

 

Rafał Borek