Artem Laguta przypieczętuje złoty medal? – zapowiedź 2021 EWINNER Toruń FIM SGP of Poland (11. runda)

Fot. Zuzanna Kloskowska

Drugi dzień rywalizacji w Toruniu i ostatnia runda zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Świata na żużlu. W klasyfikacji generalnej dużą przewagę, nad drugim Bartoszem Zmarzlikiem ma Artem Laguta,. Czy Rosjanin przypieczętuje złoty medal w sobotni wieczór? Transmisja LIVE w CANAL+ Premium.

Przez wszystkie turnieje zawodnicy szli “łeb w łeb”, na zmianę zwyciężając poszczególne rundy. Przed zawodami w Toruniu, Rosjanin miał jedynie “oczko” przewagi nad Polakiem, jednak ze względu na brak Bartosza Zmarzlika w finale piątkowej imprezy, udało mu się odskoczyć na dziewięć punktów. Reprezentant BETARD SPARTY Wrocław musiałby nie dostać się do sobotniego finału, przy wygranej w turnieju reprezentanta Polski.

Mając na uwadze formę Artema Laguty na MotoArenie, zarówno indywidualną, jak i w zawodach drużynowych (13 punktów podczas meczu ligowego na toruńskim obiekcie w sezonie 2021) oraz potężny profesjonalizm i opanowanie, błąd takiego kalibru może się po prostu nie wydarzyć. Tor w Toruniu, na którym liczył się głównie start, pasował Lagucie, który dysponuje kapitalnymi wyjściami spod taśmy. Jest to jednak tylko sport i przy walce o najważniejszy tytuł nie można być niczego pewnym do ostatniego wyścigu.

Nie rozstrzygnięty, choć bliżej Emila Sayfutdinova, jest medal brązowy. Rosjanin ma również dziewięciopunktową przewagę nad kolejnym Fredrikiem Lindgrenem. Szwed nie może piątkowego występu na MotoArenie zaliczyć do udanych. Zdobył zaledwie trzy punkty i nie krył swojego zdenerwowania podczas zawodów. Rosjanin natomiast dotarł do półfinałów i widać było, że radzi sobie świetnie, popisując się w kilku wyścigach wybitnymi startami.

Maciej Janowski pokazał się w piątek z bardzo dobrej strony, po dłuższym czasie stając na podium FIM SGP, prezentował na MotoArenie bardzo skuteczną jazdę, co pomoże mu utrzymać się w premiowanej awansem do FIM SGP 2022 pierwszej szóstce.

Z Dziką Kartą wystąpi ponownie Paweł Przedpełski, co pozwoli nabrać mu kolejnych doświadczeń przed rundami w przyszłym roku, gdzie będzie stałym uczestnikiem. Natomiast dla Krzysztofa Kasprzaka będzie to pożegnanie z cyklem. Choć pochodzący z Leszna zawodnik swojej przygody w Grand Prix nie może zaliczyć do udanych, to turniej na MotoArenie, w porównaniu do poprzednich, wyglądał w jego wykonaniu dość przyzwoicie.

Na minus zaskoczył z pewnością Jason Doyle, który przyzwyczaił kibiców do solidnych występów na toruńskim owalu. Być może na sobotę Australijczyk przygotuje się zupełnie inaczej. Natomiast jego rodak Max Fricke cieszył swoją postawą – wygrał równy rok temu swoje pierwsze zawody cyklu Grand Prix właśnie na MotoArenie i to on może jeszcze wszystkich zaskoczyć.

Lista startowa 2021 EWINNER Toruń FIM SGP of Poland (11. runda):

1. Artem Laguta (MFR)
2. Emil Sayfutdinov (MFR)
3. Krzysztof Kasprzak (Polska)
4. Anders Thomsen (Dania)
5. Tai Woffinden (Wielka Brytania)
6. Jaimon Lidsey (Australia)
7. Robert Lambert (Wielka Brytania)
8. Fredrik Lindgren (Szwecja)
9. Maciej Janowski (Polska)
10. Oliver Berntzon (Szwecja)
11. Leon Madsen (Dania)
12. Paweł Przedpełski (Polska) – dzika karta
13. Max Fricke (Australia)
14. Jason Doyle (Australia)
15. Matej Zagar (Słowenia)
16. Bartosz Zmarzlik (Polska)
R1. Krzysztof Lewandowski (Polska)
R2. Karol Żupiński (Polska)

Daria Jagodzka