Sayfutdinov przełamał klątwę i wygrał w Hallstavik. Janowski trzeci!

06.07.2019 21:36

Wygraną Sayfutdinova zakończył się 2019 Norrbil Swedish FIM SGP w Hallstavik. Drugie miejsce zajął Martin Vaculik, a trzecie Maciej Janowski. W półfinale odpadł Bartosz Zmarzlik, a na fazie zasadniczej udział w turnieju zakończyli Dudek oraz Kołodziej. W klasyfikacji przejściowej nadal przewodzą Dudek i Madsen, a dołączył do nich Rosjanin.

Pierwsza seria startów zwycięstwa zawodników, jadących z czwartego pola: Sayfutdinova, Madsena, Zagara i Vaculika. Polacy zaczęli od trzech drugich miejsc (Janowski, Dudek, Zmarzlik) oraz jednego czwartego (Kołodziej). Madsen, dzięki wygranej, objął prowadzenie w klasyfikacji przejściowej. Pecha miał Artem Laguta, który zanotował defekt na prowadzeniu.

Bieg piąty to kolejna pewna wygrana Vaculika, który bardzo pewnie wygrywał start i pierwszy łuk. Z kolei szósta gonitwa to przede wszystkim rywalizacja Fredrika Lindgrena oraz Patryka Dudka przed dwa okrążenia. Ostatecznie Szwed był górą, a za jego plecami uplasowali się dwaj Polacy – wspomniany Dudek oraz Janowski. W 7.  biegu Laguta już bez kłopotów wygrał, a drugi uplasował się ponownie Zmarzlik. Ostatni na metę dojechał Kołodziej, który znalazł się w trudnej sytuacji. Ostatni wyścig drugiej serii to spotkanie trzech zwycięzców z pierwszej odsłony zmagań w Hallstavik. Po ciekawej walce ponownie trzy punkty trafiły na konto Sayfutdinova. Drugi był Zagar, trzeci Lindbaeck, a ostatni Madsen.

W trzeciej serii polscy kibice obejrzeli pierwszą wygraną rodaka. W 9. gonitwie “trójkę” zdobył Maciej Janowski, który stoczył walkę z Jasonem Doylem. W kolejnym biegu, po wyrównanej walce na pierwszym łuku, triumfował Zagar przed Zmarzlikiem. Trzeci na metę dojechał Lindgren, a ostatni był Robert Lambert. Premierowe zwycięstwo w 11. biegu odniósł Max Fricke. Drugi na mecie zameldował się Niels Kristian Iversen, a kolejne “zero” zanotował Leon Madsen. 12. gonitwa to spotkanie liderów 2019 Norrbil Swedish FIM Speedway Grand Prix i Polaków. Rosjanin i Słowak nie dali szans naszym reprezentantom – pierwszy był Vaculik, drugi Sayfutdinov, trzeci Dudek, a kolejny raz na ostatniej pozycji znalazł się Kołodziej. W tym momencie zawodnik STELMET Falubazu odskoczył Madsenowi w klasyfikacji przejściowej na dwa punkty.

Trzynasta odsłona szwedzkiej rundy FIM Speedway Grand Prix odbyła się dwa razy, bo start utrudniał Matej Zagar. W powtórce najlepiej wystartował Kołodziej, który przełamał się w Hallstavik i wygrał. Niespodziewanie drugi uplasował się Olivier Berntzon, trzeci był Zagar, a ostatni Doyle. Bieg 14. także rozegrano dwa razy, a najlepszy był Fredrik Lindgren. Pierwsze punkty w Szwecji stracił Vaculik, który przyjechał ostatni. Świetną walkę kibice obejrzeli w 15. wyścigu, gdzie pewnie wygrał Lindbaeck, ale za jego plecami walkę o dwa punkty stoczyli Dudek i Iversen. Ostatecznie górą był Polak. Potknięcie Vaculika wykorzystał Sayfutdinov, który zwyciężył w ostatniej gonitwie czwartej serii. Za jego plecami dojechali Janowski, Zmarzlik oraz Fricke.

Piąta część rundy zasadniczej 2019 Norrbil Swedish FIM SGP to przełamanie Madsena w biegu 17., który jednak pechowo ułożył się dla dwóch Polaków – Zmarzlik był trzeci, a ostatni Dudek. Zielonogórzanin tym samym nie awansował do półfinałów. Kolejna gonitwa przyniosła sporo walki między Fricke, Lindgrenem a Lindbaeckiem, a najlepszy okazał się Australijczyk. Czwarty dojechał Kołodziej, który także pożegnał się z dalszą rywalizacją. W 19. biegu ponownie trzy punkty zdobył Vaculik, trzeci przejechał na metę Maciej Janowski i dzięki temu Polak awansował do finałowej fazy turnieju w Hallstavik. Dwudziesty bieg niespodziewanie padł łupem Berntzona. Dopiero trzeci na metę przyjechał Sayfutdinov i zrównał się punktami z Vaculikiem (po 12 pkt).

Obaj zawodnicy awansowali do półfinałów, a poza nimi dwóch Polaków – Zmarzlik (7 pkt) i Janowski (7 pkt) oraz Zagar, Lindgren (po 9 pkt), Fricke (8 pkt) i Iversen (7 pkt).

W pierwszym półfinale, po zaciętej rywalizacji i błędzie Vaculika, pierwszy był Fricke. Drugi na metę stawił się Słowak i to oni awansowali dalej. Trzeci był Lindgren, a na ostatniej pozycji dojechał Zmarzlik.

Drugi półfinał miał dwa podejścia, ponieważ na pierwszym łuku Niels Kristian Iversen zanotował upadek. W drugiej odsłonie start wygrał Janowski i nie oddał do końca prowadzenia w biegu. Drugi był Sayfutdinov. Uślizg ponownie zanotował Iversen. Zawodnik FOGO Unii Leszno tym samym przełamał klątwę i wreszcie przeszedł tę fazę turnieju FIM SGP.

Finał to zdecydowana wygrana Rosjanina, a bój o drugie miejsce stoczyli Vaculik, Janowski i Fricke. Ostatecznie to Słowak wyszedł z tej rywalizacji najlepiej. Trzecia lokata padła łupem Polaka.

W klasyfikacji przejściowej liderami nadal są Dudek i Madsen, a dołączył do nich Sayfutdinov (po 47 pkt). Na czwartym miejscu jest Zmarzlik, ex aequo z Martinem Vaculikiem (po 44 pkt). Dziewiąte miejsce zajmuje Kołodziej (29 pkt), a trzynasty jest Janowski (24 pkt).