41 miast, 16 państw, 2 kontynenty – geografia cyklu SGP

Fot. Marcin Karczewski

Cykl Grand Prix wyłania Indywidualnego Mistrza Świata na żużlu od 1995 roku. Dotychczasowe 255 rund zostało rozegranych w 41 miastach na terenie 16 państw Europy i Australii.

Najlepszy żużlowiec świata wyłaniany w cyklu FIM Speedway Grand Prix jest od 1995 roku. Wcześniej odbywały się jednodniowe finały Indywidualnych Mistrzostw Świata.

Przez wszystkie sezony zostało rozegranych 255 rund GP. Pierwsza z nich miała miejsce 20 maja 1995 roku na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu. Historycznym pierwszym zwycięzcą został Tomasz Gollob, który w finale pokonał Hansa Nielsena oraz Brytyjczyków, Chrisa Louisa i Marka Lorama. Z „dziką kartą” w tamtych zawodach wystąpił obecny filar sztabu szkoleniowego BETARD SPARTY Wrocław, Greg Hancock. W klasyfikacji końcowej po ostatnim turnieju w sezonie 1995 pierwsze miejsce zajął Hans Nielsen, który jako pierwszy sięgnął po najcenniejsze indywidualne trofeum żużlowe w cyklu GP.

Ostatnia dotychczas, a zarazem pierwsza runda sezonu 2022, została rozegrana w chorwackim Gorican. Najlepszy okazał się Bartosz Zmarzlik, który w wyścigu finałowym wyprzedził Macieja Janowskiego oraz Duńczyków, Mikkela Michelsena i Andersa Thomsena.

Dotychczasowe 255 rund zostało rozegranych w 41 miastach na terenie 16 państw Europy i Australii. Miastem, które najczęściej gościły rundy IMŚ jest czeska Praga, w której odbyło się 27 turniejów. Z kolei tylko raz cykl GP gościło 9 miast: Abensberg, Avesta, Berlin (Niemcy), Bradford (Wielka Brytania), Gelsenkirchen (Niemcy), Landshut (Niemcy), Sydney (Australia), Togliatti (Rosja), Wiener Neustadt (Austria).

Najwięcej razy państwem-gospodarzem cyklu GP była Polska, w której dotychczas odbyło się 68 rund. Polska jest też jedynym krajem, który najlepszych żużlowców globu w ramach Indywidulanych Mistrzostw Świata gościł każdego roku Po 1 turnieju odbyło się w Austrii (Wiener Neustadt w 1995 roku) i Rosji (Togliatti w 2021 roku).

W sezonie 2022 o wyłonieniu najlepszego żużlowca świata ma zadecydować 12 rund, które zostaną rozegrane w: Gorican (runda została rozegrana 30 kwietnia), Warszawie, Pradze, Teterowie, Gorzowie, Cardiff, Wrocławiu, Vojens, Malilli, Toruniu. Ostatni turniej zostanie rozegrany w Australii (miasto nie zostało jeszcze potwierdzone). Zatem tegoroczny cykl będzie gościł w 8 państwach.