27 sezonów, 13 zwycięzców z 7 państw – historia SGP

09.05.2022 08:59
27 sezonów, 13 zwycięzców z 7 państw – historia SGP

Fot. Marcin Karczewski

Cykl Grand Prix wyłania Indywidualnego Mistrza Świata na żużlu od 1995 roku. W dotychczasowych 27. edycjach tytuł zdobywało 13 żużlowców z 7 państw.

Najlepszy żużlowiec świata wyłaniany w cyklu FIM Speedway Grand Prix jest od 1995 roku. Wcześniej odbywały się jednodniowe finały Indywidualnych Mistrzostw Świata.

Najwięcej razy po najcenniejsze indywidualne żużlowe trofeum w cyklu GP sięgał Tony Rickardsson. Szwed robił to pięciokrotnie, ale Mistrzem Świata zostawał 6 razy. Swój pierwszy tytuł wywalczył jeszcze w ostatnim jednodniowym finale w 1994 roku w Vojens.

4 razy miano najlepszego na świecie zdobywał Amerykanin Greg Hancock. 3 tytułu na swoim koncie zapisali: Australijczyk, Jason Crump, Brytyjczyk, Tai Woffinden i Duńczyk, Nicki Pedersen.

Dwukrotnie w klasyfikacji generalnej cyklu GP zwyciężał Bartosz Zmarzlik. Po 1 złotym medalu IMŚ w erze GP mają: Tomasz Gollob, Amerykanin, Billy Hamill, Duńczyk, Hans Nielsen, Brytyjczyk, Mark Loram, Australijczycy, Chris Holder i Jason Doyle oraz aktualny Indywidualny Mistrz Świata, Rosjanin, Artem Laguta.

Przez wszystkie sezony zostało rozegranych 245 rund GP. Pierwsza z nich miała miejsce 20 maja 1995 roku na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu. Historycznym pierwszym zwycięzcą został Tomasz Gollob, który w finale pokonał Hansa Nielsena oraz Brytyjczyków, Chrisa Louisa i Marka Lorama. Z „dziką kartą” w tamtych zawodach wystąpił obecny filar sztabu szkoleniowego BETARD SPARTY Wrocław, Greg Hancock. W klasyfikacji końcowej po ostatnim turnieju w sezonie 1995 pierwsze miejsce zajął Hans Nielsen, który jako pierwszy sięgnął po najcenniejsze indywidualne trofeum żużlowe w cyklu GP. Żaden z ówczesnych stałych uczestników nie jest czynnym żużlowcem. Kilku z nich jednak nadal aktywnie działa w środowisku żużlowym. Asystentem wspomnianego Dariusza Śledzia w drużynie aktualnych Mistrzów Polski jest Greg Hancock. Tomasz Gollob zaś od sezonu 2022 jest ekspertem żużlowym podczas transmisji w Canal+. Na tor w styczniu 2020 roku wrócił Jason Crump. Wziął udział w dwóch towarzyskich pojedynkach reprezentacji Australii i Wielkiej Brytanii na torze Pinjar Park, na przedmieściach Perth. Zdobył w nich odpowiednio 9 i 10 punktów. Z czasem okazało się, że starty te pozwoliły mu podjąć sensacyjną decyzję o powrocie do profesjonalnego żużla w roku 2020. Powrót Australijczyka jednak stanął pod znakiem zapytania ze względu na towarzyszącą całemu światu pandemię COVID-19.

Ostatnia dotychczas, a zarazem pierwsza runda sezonu 2022, została rozegrana w chorwackim Gorican. Najlepszy okazał się Bartosz Zmarzlik, który w wyścigu finałowym wyprzedził Macieja Janowskiego oraz Duńczyków, Mikkela Michelsena i Andersa Thomsena.

2022 ORLEN Warsaw FIM SGP of Poland odbędzie się 14 maja. Cykl wyłaniający najlepszego żużlowca globu wraca na PGE Narodowy po 2 latach przerwy. Będzie to 246 runda w erze Grand Prix. Prawo udziału turnieju Maksym Drabik wystąpi z “dziką kartą” podczas 2022 ORLEN Warsaw FIM SGP of Poland na PGE Narodowym. Żużlowiec lubelskiego Motoru 14 maja będzie miał okazję ponownie wystartować na PGE Narodowym, gdyż w 2018 roku był już rezerwowym w tych zawodach. Rezerwowymi podczas 2022 ORLEN Warsaw FIM SGP of Poland będą Indywidualny Mistrz Świata Juniorów, Jakub Miśkowiak i Ukrainiec, Witalij Lysak.

Można jeszcze kupować bilety na zawody: https://www.kupbilet.pl/sgp2022

newsletter

Polityce prywatności.
© Ekstraliga Żużlowa sp z o.o.
  • FIM
  • PZM
Nasze media społecznościowe
Pobierz oficjalną aplikację
Język
PL