2020 FST Grupa Brokerska Toruń FIM SGP of Poland: Max Fricke królem MotoAreny, Maciej Janowski drugi

Fot. Marcin Karczewski
Fot. Marcin Karczewski

Max Fricke okazał się najlepszy w piątkowej rundzie 2020 FST Grupa Brokerska Toruń FIM SGP of Poland. Drugi był Maciej Janowski, a trzeci Tai Woffinden. Czwarty w finale zameldował się Bartosz Zmarzlik. Patryk Dudek zakończył zawody na części zasadniczej.

Pierwsza seria startów to pokaz siły Polaków. Bartosz Zmarzlik i Maciej Janowski zapisali na swoim koncie pierwsze, zwycięskie punkty. Patryk Dudek w rywalizacji z Bartoszem Zmarzlikiem uplasował się na drugiej lokacie. Jednak w wyścigu otwierającym te zawody, Max Fricke stoczył świetną walkę z Martinem Vaculikiem, którzy kilkukrotnie tasowali się na dystansie. Ostatecznie Australijczyk zwyciężył. Świetnym widowiskiem był również bieg drugi, w którym Jack Holder już w pierwszym łuku fenomenalnie rozprawił się z Leonem Madsenem, a na dystansie wyprzedził Emila Sayfutdinova. Zwycięzcą tego biegu został Matej Zagar. Holder zapisał na swoim koncie dwa „oczka”, lecz najciekawsza walka miała miejsce między Madsenem, a Sayfutdinovem, którzy wjechali w tym samym momencie na metę. Ostatecznie górą okazał się Duńczyk.

W 5. biegu, otwierającym drugą fazę zawodów doszło do upadku. Bartosz Zmarzlik stracił panowanie nad motocyklem i został wykluczony z powtórki biegu, który wygrał Tai Woffinden. Zwycięzcami tej serii startów byli także Artem Laguta, Leon Madsen i Emil Sayfutdinov. Jednak w rywalizacji, którą wygrał Rosjanin, to Fredrik Lindgren dostarczył kibicom sporo emocji. Szwed kapitalnie wjechał pod koniec pierwszego okrążenia z czwartej pozycji na drugą. W trzeciej serii startów zwyciężyli Szwed z ELTROX Włókniarza, Janowski, Sayfutdinov i Woffinden.

W biegu 15. znakomitą jazdą mógł pochwalić się Patryk Dudek. Reprezentant zielonogórskiego RM SOLAR Falubazu świetnie ruszył ze startu i od pierwszego łuku wysunął się na prowadzenie, inkasując trzy punkty. Bieg 16. to fenomenalna walka między czwórką Zmarzlik, Vaculik, Holder i Janowski. Bartosz Zmarzlik świetnie wystartował i mimo, że prowadził po pierwszym łuku, długo nie mógł się cieszyć takim stanem rzeczy. Szybsi w tym wyścigu okazali się Martin Vaculik i Maciej Janowski, detronizując aktualnego mistrza Świata na trzecią pozycję. Kolejny wyścig to świetna walka kapitana wrocławskiej BETARD Sparty, który początkowo wyprzedził Sayfutdinova, a po chwili atakował Fricke’a, który jednak nie dał się pokonać. W biegu 18. Zmarzlik już od początku wyścigu zmierzał po trzy „oczka”. Ciekawą walkę za jego plecami stoczyli Doyle z Lindgrenem, jednak to Australijczyk dojechał drugi na metę.

W pierwszym półfinale spotkali się Maciej Janowski, Max Fricke, Fredrik Lindgren i Leon Madsen, z którego do finału awansowali reprezentanci BETARD Sparty Wrocław. Grono drugiego półfinału stanowili Emil Sayfutdinov, Tai Woffinden, Martin Vaculik i Bartosz Zmarzlik, który jako pierwszy zameldował się na mecie. Po kapitalnej walce o drugie miejsce między Sayfutdinovem i Woffindenem, to Brytyjczyk okazał się lepszy.

W wielkim finale trzech reprezentantów BETARD Sparty Wrocław (Janowski, Fricke i Woffinden) wraz z reprezentantem gorzowskiej MOJE BERMUDY Stali, Zmarzlikiem, dostarczyli kibicom mnóstwo pozytywnych emocji. Max Fricke triumfował na MotoArenie, drugie miejsce dla Macieja Janowskiego, a trzecie zajął Tai Woffinden. Zmarzlik ostatecznie znalazł się poza podium.

Wyniki 7. rundy 2020 FST Grupa Brokerska Toruń FIM SGP of Poland:

1. Max Fricke – 20
2. Maciej Janowski – 18
3. Tai Woffinden – 16
4. Bartosz Zmarzlik – 14
5. Emil Sayfutdinov – 12
6. Fredrik Lindgren – 11
7. Martin Vaculik – 10
8. Leon Madsen – 9
9. Artem Laguta – 8
10. Jason Doyle – 7
11. Matej Zagar – 6
12. Jack Holder – 5
13. Patryk Dudek – 4
14. Mikkel Michelsen – 3
15. Antonio Lindbaeck – 2
16. Niels-Kristian Iversen – 1
17. Victor Trofymov – ns
18. Igor Kopeć-Sobczyński – ns

Klasyfikacja generalna FIM SGP:

1. Bartosz Zmarzlik – 113
2. Tai Woffinden – 105
3. Fredrik Lindgren – 103
4. Maciej Janowski – 89
5. Leon Madsen – 79
6. Jason Doyle – 76
7. Martin Vaculik – 73
8. Emil Sayfutdinov – 72
9. Artem Laguta – 68
10. Max Fricke – 60
11. Matej Zagar – 43
12. Patryk Dudek – 33
13. Niels-Kristian Iversen – 31
14. Mikkel Michelsen – 30
15. Gleb Chugunov – 16
16. Antonio Lindbaeck – 14

Tekst: Julia Pożarlik
Foto: Zuzanna Kloskowska