2 Polaków z awansem do Grand Prix Challenge 2022

13.06.2022 14:43

Cztery tory w trzech krajach – w Niemczech, na Węgrzech oraz na Słowacji wyłoniły uczestników Grand Prix Challenge. Awans zapewniło sobie 2 Polaków – Szymon Woźniak i Dominik Kubera.

Na torze w Abensbergu startował Patryk Dudek. Polak w 5 startach zdobył 10 punktów (1, 3, 1, 2, 3) i został sklasyfikowany na 6. miejscu, które nie dało awansu do Grand Prix Challenge. Nie oznacza to jednak, że przed reprezentantem Polski wrota z napisem “Grand Prix 2023” zostały zamknięte. Dudek może zapewnić sobie udział w przyszłorocznym cyklu poprzez zajęcie miejsca w pierwszej szóstce tegorocznych zmagań w GP. Ponadto na koniec sezonu organizatorzy rozdadzą również pięć stałych “dzikich kart”. Zawody w Abensbergu wygrał z 13 punktami (2,3,3,3,2) Duńczyk, Anders Thomsen. Na drugim miejscu był Niemiec, Kai Huckenback również z 13 punktami (3,2,2,3,3), ale przegrał w biegu dodatkowym z Thomsenem i to Duńczyk został wyżej sklasyfikowany. Trzeci z 12 punktami (3,2,1,3,3) był Australijczyk, Max Fricke, natomiast ostatnie miejsce premiowane awansem do następnej rundy eliminacyjnej zajął z 11 punktami (1,3,3,1,3) Szwed, Kim Nilsson, który w biegu dodatkowym pokonał Chrisa Holdera.

Drugi turniej eliminacyjny rozgrywany był w węgierskim Debreczynie i padł łupem młodszego z braci Holderów, Jacka, który zdobył komplet 15 punktów (3,3,3,3,3). Awans wywalczył także Szymon Woźniak, który zajął 2. miejsce z 13 punktami (3,2,3,3,2). Poza Holderem i Woźniakiem do GP Challenge zakwalifikowali się Łotysz, Andrzej Lebiediew – 12 punktów (2,3,2,2,3) i Australijczyk, Rohan Tungate – 11+3 (2,2,3,1,3). Z rywalizacją pożegnał się drugi z Polaków – Bartosz Smektała, który wywalczył 9 punktów (3,3,0,0,3) i zajął 6. miejsce.

Zwycięstwem Martina Vaculika zakończyła się runda eliminacyjna do Grand Prix Challenge na torze w słowackiej Żarnowicy. Słowak na własnym owalu pokonał dwóch Brytyjczyków – Daniela Bewleya – 13+3 (2,2,3,3,3), który w biegu dodatkowym okazał się lepszy od Roberta Lamberta – 13+2 (3,1,3,3,3) oraz Duńczyka, Rasmusa Jensena – 12 (3,2,3,1,3).

Wygraną Dominika Kubery zakończył się ostatni turniej eliminacyjny w węgierskim Nagyhalasz. Po 20 biegach Polak miał 13 punktów (3,3,1,3,3). Tyle samo na swoim koncie zapisał także Oliver Berntzon (2,3,2,3,3), ale w biegu dodatkowym to Polak okazał się lepszy od Szweda i wygrał całe zawody. Awans uzyskał także Francuz, David Bellego – 12 punktów (2,2,3,3,2), który w biegu dodatkowym pokonał Czecha, Vaclava Milika – 12 punktów (3,2,3,2,2).

Runda finałowa eliminacji do FIM Speedway Grand Prix 2023, czyli Speedway Grand Prix Challenge odbędzie się w 20 sierpnia, w szkockim Glasgow.