2. LŻ: Skorpiony górą w derbach Wielkopolski

W ubiegły weekend rozegrana została przedostatnia, 13. runda fazy zasadniczej 2. Ligi Żużlowej. Hitem kolejki było spotkanie w Pile, gdzie miejscowa BUDMAX-STAL POLONIA uległa SPECHOUSE PSŻ Poznań. Po pełnym emocji meczu TEXOM STAL Rzeszów okazała się lepsza od METALIKA RECYCLING KOLEJARZA Rawicz, a UNIA Tarnów uległa drużynie OPTIBET LOKOMOTIVU Daugavpils.

Derby Wielkopolski rozpoczęły się  korzystniej dla miejscowych, który weszli w spotkanie zwycięstwem 4:2. Jak się jednak okazało było to jedyne meczowe prowadzenie, jakie byli w stanie osiągnąć w tym spotkaniu. „Skorpiony” odpowiedziały już w drugim, podwójnie wygranym przez młodzieżowców biegu, czym wyprowadzili swój zespół na prowadzenie, powiększone po pierwszej serii do sześciu „oczek” (15:9).

W kolejnych dwóch seriach goście powiększyli swoje prowadzenie w meczu, kolejno do dziesięciu punktów po drugiej serii (26:16) i 14 „oczek” (37:23).

W kontekście tego spotkania nie sposób nie wspomnieć o upadkach, których kumulacja nastąpiła w dwunastym biegu zawodów, gdzie z nawierzchnią zapoznawała się trójka zawodników – juniorzy Kacper Grzelak i Marcin Ogrodnik, a także Marcin Jędrzejewski, który na tor upadł także w kolejnej gonitwie. Oba wypadki seniora pilan spowodowane były atakami rywali, którzy byli uznawani winnymi tych sytuacji.

Meczowe zwycięstwo przyjezdni zapewnili sobie tuż przed biegami nominowanymi, remisując w 3. biegu 3:3. Tym samym, wiadomym było, że ostatnie dwie gonitwy jedynie ustalą rozmiary zwycięstwa „Skorpionów”, bowiem już wtedy punkt bonusowy powędrował do stolicy Wielkopolski. Finalnie spotkanie zakończyło się wynikiem 39:50, zaś dwumecz pomiędzy tymi zespołami wyniósł 116:63 na korzyść SPECHOUSE PSŻ-u Poznań.

W zespole gospodarzy najlepiej punktowali Matic Ivacic (13) oraz Artur Mroczka (10), zaś gości do zwycięstwa poprowadzili młodzieżowiec – Olivier Buszkiewicz, zdobywca 11 punktów z bonusem oraz Rune Holta (10).

BUDMAX-STAL POLONIA Piła: 39

 1. Artur Mroczka – 10
 2. Lars Skupień – 0
 3. Marcin Jędrzejewski – 9
 4. Tomasz Orwat – 5+1
 5. Matic Ivacic – 13
 6. Kacper Makowski – 1
 7. Marcin Ogrodnik – 1

SPECHOUSE PSŻ Poznań: 50

 1. Rune Holta – 10
 2. Kevin Fajfer – 5+1
 3. Robert Chmiel – 6
 4. Kacper Gomólski – 7+3
 5. Jonas Seifert-Salk – 6+1
 6. Olivier Buszkiewicz – 11+1
 7. Kacper Grzelak – 5+2

TEXOM STAL Rzeszów – METALIKA RECYCLING KOLEJARZ Rawicz 46:44

Spotkanie w Rzeszowie dostarczyło najwięcej emocji spośród wszystkich meczów tej rundy 2. LŻ. Od samego początku obfitowało ono w wiele walki i sporą liczbę mijanek na torze, a także rozstrzygnięć na samej linii mety. Starcie w stolicy Podkarpacia w zasadzie od samego początku toczyło się pomyślnie dla przyjezdnych, którzy po sześciu gonitwach zbudowali dziesięciopunktową przewagę (23:13). W kolejnych gonitwach TEXOM STAL powoli, acz skutecznie niwelowała straty, doprowadzając do remisu w spotkaniu (42:42) tuż przed ostatnią gonitwą dnia. W niej zawodnicy długo jechali na rezultat 3:3, jednak zawodnik miejscowych – Dawid Lampart, ku uciesze swoich kibiców minął atakiem jadącego na trzeciej pozycji Daniela Kaczmarka, czym przeważył szalę zwycięstwa na korzyść swojego zespołu, ustalając wynik spotkania na 46:44.

Najlepszym zawodnikiem w zespole miejscowych okazał się Eduard Krcmar, zdobywca 13 „oczek”, a wtórował mu Kevin Woelbert (9), zaś ze strony METALIKA RECYCLING KOLEJARZA Rawicz najskuteczniejsi okazali się Daniel Kaczmarek (10+2) oraz Damian Dróżdż (9).

W dwumeczu minimalnie lepsi okazali się rawiczanie, którzy tę rywalizację zwyciężyli w stosunku 90:88, tym samym punkt bonusowy pojechał do Wielkopolski.

UNIA Tarnów – OPTIBET LOKOMOTIV Daugavpils 38:52

Spotkaniem wieńczącym 13. Rundę spotkań 2. Ligi Żużlowej było starcie w Tarnowie, gdzie UNIA  podejmowała OPTIBET LOKOMOTIV Daugavpils. Spotkanie już od samego początku toczyło się pod dyktando gości i mimo tego, że „Jaskółki” doprowadziły do meczowego remisu (9:9), to był to najkorzystniejszy dla gospodarzy rezultat, jaki widniał na tablicy wyników tego dnia. W kolejnych startach Łotysze utrzymywali wynik na swoją korzyść, zapewniając sobie triumf jeszcze w 14. biegu. Ostatecznie zespół z Daugavpils zwyciężył 52:38, a „ojcami sukcesu” przyjezdnych byli Nick Morris (13+1) i Victor Palovaara (12). Z kolei honoru tarnowian bronili Patryk Rolnicki (10+1) oraz Kenneth Hansen (9+1).

Dodajmy, że dwumecz zakończył się wynikiem 112:68 na korzyść podopiecznych Nikolaja Kokinsa, do których powędrował bonus.

Adrian Niemczak