2.LŻ: Emocje w derbach Kolejarzy. Bez niespodzianek w Poznaniu i Daugavpils

W miniony weekend rozegrana została 12. runda zmagań 2. Ligi Żużlowej. Hit kolejki miał miejsce w Rawiczu, gdzie zmierzyły się ze sobą drużyny Kolejarzy – miejscowy z opolskim. Niedzielne starcia w Poznaniu, gdzie przyjechała drużyna ze stolicy Podkarpacia oraz w Daugavpils, do którego udał się zespół z Piły, zakończyły się zwycięstwami gospodarzy.

Sobotnie spotkanie w Rawiczu obfitowało w wiele emocji już od samego początku, który w pierwszej fazie należał do gospodarzy. Trzykrotne triumfy 4:2 na początek zawodów (12:6) i wydawać się mogło, że to gospodarze zdominują to spotkanie. Do groźnej sytuacji doszło w biegu juniorskim, pomiędzy młodzieżowcami OK BEDMET KOLEJARZA Opole. Esben Hjerrild wjechał pod Jakuba Pocztę, po czym Polak zanotował upadek.

Drużyna z Opola szybko „wróciła do gry”, bowiem już po 5. biegu na tablicy wyników widniał remis, który utrzymywał się do 8. biegu (24:24). Po dziewiątym biegu, zwyciężonym podwójnie przez parę opolan – Adriana Cyfera i Oskara Polisa, po raz pierwszy w tym meczu na prowadzenie wyszli przyjezdni (29:25), utrzymując korzystny dla siebie rezultat do 12. gonitwy, w której to para miejscowych – Josh Pickering i Tom Brennan ponownie wyprowadziła METALIKA RECYCLING KOLEJARZA Rawicz na prowadzenie (37:35).

Dwupunktowe prowadzenie zostało utrzymane przed biegami nominowanymi (40:38) i to w dwóch ostatnich gonitwach miały rozstrzygnąć się losy spotkania. W 14. biegu „Niedźwiadki” zbliżyły się do triumfu po zwycięstwie wynikiem 4:2, pary Ryan Douglas i Daniel Kaczmarek (44:40) i byli o krok od zwycięstwa, które przypieczętowali w ostatnim biegu, wygranym w takich samych rozmiarach przez Sama Mastersa i Josha Pickeringa, którzy ustalili wynik spotkania na 48:42.

Warto dodać, że w pierwszym spotkaniu tych drużyn padł wynik 58:32 dla OK BEDMET KOLEJARZA Opole, tym samym punkt bonusowy pojechał do Opola.

Najlepszym zawodnikiem gospodarzy był Sam Masters, który uzyskał w tym spotkaniu 14 punktów, a jedyne „oczko” na rzecz przeciwnika stracił w starciu z Jacobem Thorssellem. Udane zawody odjechał także Josh Piskering (10), natomiast w drużynie z Opola najlepiej punktowali Jacob Thorssell (12) oraz Oskar Polis (10+1).

Wyniki:

METALIKA RECYCLING KOLEJARZ Rawicz: 48

 1. Daniel Kaczmarek – 7
 2. Damian Baliński – 0
 3. Josh Pickering – 10
 4. Ryan Douglas – 8
 5. Sam Masters – 14
 6. Kacper Kłosok – 2
 7. Tom Brennan – 7+2

OK BEDMET KOLEJARZ Opole: 42

 1. Oskar Polis – 10+1
 2. Adrian Cyfer – 7+1
 3. Z/Z
 4. Karol Baran – 7+1
 5. Jacob Thorssell – 12
 6. Jakub Poczta – 4+1
 7. Esben Hjerrild – 2+2

 SPECHOUSE PSŻ Poznań – TEXOM STAL Rzeszów 49:41 (dwumecz 97:83 dla Poznania)

Po remisowym początku spotkania, gospodarze wyszli na prowadzenie po trzecim biegu i nie oddali go już do końca spotkania. W zasadzie większość wyścigów, bo aż osiem, kończyło się rezultatami remisowymi, a w pięciu padały podwójne zwycięstwa, zarówno na korzyść gospodarzy, jak i gości. W drużynie z Poznania najlepiej zaprezentowali się Francis Gusts, który tego dnia uległ jedynie liderowi gości, zdobywając 14 punktów oraz Rune Holta (10). Natomiast honoru TEXOM STALI Rzeszów bronili Kevin Woelbert (13+2) oraz Timi Salonen (10+1).

OPTIBET LOKOMOTIV Daugavpils – BUDMAX-STAL POLONIA Piła 59:31 (dwumecz 104:76 dla Daugavpils)

Niespodzianki nie było na Łotwie, gdzie udała drużyna BUDMAX-STAL POLONII Piła. Gospodarze już od samego początku pewnie jechali „jak po swoje”, już po pierwszej serii startów prowadząc różnicą 12 „oczek”. W kolejnych biegach zawodnicy OPTIBET LOKOMOTIVU sukcesywnie powiększali przewagę, która w ostatecznym rozrachunku wyniosła 28 punktów. Warto dodać, że goście drużynowo byli w stanie zwyciężyć tylko w jednej gonitwie. W szeregach Łotyszy najskuteczniej punktowali Jevgenijs Kostigovs (12+1) oraz Kasts Puodzuks (12), zaś w zespole z Piły najlepsi okazali się Matic Ivacic (12) oraz Artur Mroczka (10+1).

Adrian Niemczak