13 maja kwalifikacje 2022 ORLEN Warsaw FIM SGP of Poland. Na czym będą polegać? (zapowiedź)

Fot. Marcin Karczewski

Już w najbliższą sobotę (14 maja) na PGE Narodowym wielkie wydarzenie żużlowe – 2022 ORLEN Warsaw FIM SGP of Poland, będące jednocześnie drugą rundą mistrzowskiego cyklu. Dzień wcześniej odbędą się kwalifikacje do turnieju głównego, po których zawodnicy będą mogli dokonać wyboru numerów startowych. Początek o godz. 17:00. Transmisja LIVE w Eurosport Extra – płatnej usłudze Player.pl.

Kwalifikacje do warszawskiej rundy FIM Speedway Grand Prix będzie można obejrzeć Eurosporcie Extra na platformie Player.pl. Organizatorzy wracają do tego elementu rywalizacji. Kwalifikacje rozgrywane były także w 2019 roku, zanim świat ogarnęła pandemia. Teraz powracają i za wyjątkiem Warszawy oraz Cardiff będą rozgrywane w sobotę na 6 godzin przed główną imprezą.

Zasady są proste. Zawodnicy w trzyosobowych grupach będą walczyć o jak najlepszy czas pojedynczego okrążenia, mając do tego trzy bloki kwalifikacyjne po 2 minuty każdy. Osiągnięte rezultaty najszybszego okrążenia ustawią ich w odpowiednio ułożonej kolejności do wyboru numeru startowego na sobotnie zawody (najszybszy wybiera pierwszy). Z kolei numer startowy odpowiada za sekwencję pól startowych w poszczególnych seriach turnieju głównego, co nie jest bez znaczenia w kontekście zmian w samej nawierzchni w trakcie rywalizacji. Jeśli dwóch zawodników uzyska identyczne najlepsze czasy okrążenia, o miejscu w klasyfikacji zdecyduje uzyskany przez nich drugi najlepszy czas okrążenia.

W pierwszych tegorocznych kwalifikacjach w chorwackim Gorican wygrał Bartosz Zmarzlik, który wyprzedził Daniela Bewley’a i Andersa Thomsena.

Lista startowa kwalifikacji ORLEN Warsaw FIM SGP of Poland:

95. Bartosz Zmarzlik (Polska)
71. Maciej Janowski (Polska)
66. Fredrik Lindgren (Szwecja)
108. Tai Woffinden (Wielka Brytania)
30. Leon Madsen (Dania)
46. Max Fricke (Australia)
69. Jason Doyle (Australia)
505. Robert Lambert (Wielka Brytania)
105. Anders Thomsen (Dania)
54. Martin Vaculik (Słowacja)
323. Pawel Przedpelski (Polska)
155. Mikkel Michelsen (Dania)
692. Patryk Dudek (Polska)
25. Jack Holder (Australia)
99. Dan Bewley (Wielka Brytania)
16. Maksym Drabik (Polska, dzika karta)
17. Jakub Miskowiak (Polska, rezerwowy)
18. Vitalii Lysak (Ukraina, rezerwowy)

Rafał Martuszewski